Poznań ma Równościowy Plan Działania


Jest plan – i co dalej?

Poznań będzie realizował Równościowy Plan Działania we współpracy z innymi instytucjami – na przykład z administracją samorządową i rządową, z przedsiębiorcami, mediami, organizacjami pozarządowymi i uczelniami wyższymi. Bezpośrednim koordynatorem działań pozostanie Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

– Nowoczesne miasto to takie, które kieruje się rozwiązaniami dla swoich mieszkanek i mieszkańców niedeterminowanymi przez stereotypy – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. – Założenie, że są w naszym życiu typowo kobiece lub typowo męskie zadania, aktywności lub obowiązki jest z gruntu błędne. Miasto ma przywilej tworzenia rozwiązań, których oddziaływanie ma wzmacniać i promować równy udział kobiet i mężczyzn w życiu publicznym, rodzinnym, zawodowym i społecznym. Po to powstał Równościowy Plan Działania, by promować różnorodność, jednocześnie szanując odmienne potrzeby kobiet i mężczyzn w rozmaitych obszarach życia.

Równościowy Plan Działania zakłada już teraz szereg konkretnych zadań i projektów realizowanych przez Miasto. To inicjatywy z zakresu polityki społecznej, zdrowia i profilaktyki, kultury, oświaty, działalności gospodarczej i sportu.

– Demokratyczne społeczeństwo nie może już dłużej ignorować umiejętności, wiedzy, doświadczenia i kreatywności kobiet – takie są założenia Europejskiej Karty Równości i ja z nimi ogromnie zgadzam – mówi Paulina Kirschke, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej. – Dziś niezwykle mocno potrzebujemy głosu i obecności kobiet w przestrzeni publicznej i w każdym miejscu, gdzie podejmuje się ważne dla naszych społeczności decyzji. Równościowy Plan Działania ma nas do tego doprowadzić, dać narzędzia potrzebne do tego, abyśmy działali na równych zasadach i przede wszystkim wspólnie.

W planie można także znaleźć działania wprost adresowane do mężczyzn spełniających się w roli ojców – tak, by wzmacniać ich równą rolę w procesie wychowania dziecka. Są też propozycje, które sprzyjają kobietom na rynku pracy, ułatwiają im działalność publiczną i łączenie potrzeb osobistych z zawodowymi.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz