Miłośnicy sztuki kulinarnej będą mieli powody do zadowolenia. Od 11 do 15 sierpnia odbędzie się pierwsza edycja imprezy pod nazwą Poznań Food Days, która jednoczy szereg wydarzeń kulinarnych. W programie przewidziany jest m. in. dobrze już znany Jarmark Dobrego Smaku, ale też wiele nowości, w tym akcja W tytce i na patyku czy pokazy filmowe Films For Food.
Pierwsza edycja Poznań Food Days odbędzie się w Poznaniu od 11 do 15 sierpnia 2017 roku. Projekt, który koordynuje Gabinet Prezydenta i Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, skupi wiele różnorodnych wydarzeń kulinarnych. Na Starym Rynku ponownie zagości jarmark, będą też warsztaty kulinarne i pokazy filmowe. Będzie można też spróbować specjalnych potraw, inspirowanych filmami. Restauracje w Poznaniu i okolicach przygotują specjalne menu oraz regionalne przekąski w konwencji tapas.
– Poznań ma bardzo bogatą tradycję kulinarną. Możemy poszczycić się wyjątkowymi przysmakami kuchni regionalnej. Ponadto mieszkają tu i pracują znakomici szefowie kuchni. Chcemy odkryć przed poznaniakami niektóre z tajemnic ich kunsztu, dlatego organizujemy
w naszym mieście pierwsze Poznań Food Days. Myślę, że każdy znajdzie dla siebie interesujące smaki i miejsca, których dotąd nie odwiedzał – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku
Na Poznań Food Days składa się szereg wydarzeń. Jednym z głównych filarów jest uznany Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, którego jedenasta edycja odbędzie się właśnie w dniach 11-15 sierpnia. Jak co roku na poznańskim Starym Rynku odbędzie się Jarmark Dobrego Smaku. Festiwal wykracza jednak daleko poza stare miasto. Organizatorzy zapraszają do wspólnego odkrywania najsmaczniejszych zakamarków Jeżyć, Śródki
i Łazarza. Po kilkuletniej przerwie powróci też konkurs na najlepszą kaczkę po poznańsku. Tytułu bronić będzie restauracja Monidło, która zdobyła go w 2010 roku.
Films For Food
11 -13 sierpnia w poznańskim Kinie Pałacowym odbędzie się niecodzienne wydarzenie filmowe – Films For Food. To przegląd filmów dokumentalnych o tematyce kulinarnej, a także niezależnie, przygotowywane w restauracjach, kolacje inspirowane filmami.
Films For Food Poznań potrwa trzy dni, a wśród zaprezentowanych filmów znajdą się między innymi głośny dokument „Czerwona obsesja” odsłaniający kulisy światowego rynku wina, „Mrówki na krewetce” dokumentujące kilkutygodniowy pobyt ekipy słynnej restauracji Noma w Tokio czy ekranizacja książki-manifestu „W obronie jedzenia” Michaela Pollana. Każdego wieczoru będzie też można wziąć udział w specjalnych filmowych kolacjach, których menu powstaje z inspiracji prezentowanymi w przeglądzie filmami. Na specjalne wieczory zapraszają The Time przy Młyńskiej 12, Szarlotta Bistro przy Świętosławskiej oraz Concordia Taste przy Zwierzynieckiej.
Zielony Targ
W sobotę 12 sierpnia miłośnicy kuchni regionalnej, tradycyjnych dań i ekologicznej żywności powinni odwiedzić Plac Bernardyński, gdzie od 8 rano odbywać się będzie festiwalowy Zielony Targ. Organizatorzy proponują degustacje potraw na bazie ekologicznych i lokalnych produktów. Gotować będą szefowie kuchni znanych poznańskich restauracji. Nie zabraknie konkursów dla dzieci, muzyki na żywo, w tym koncert Witka Łukaszewskiego, jednego
z najlepszych polskich gitarzystów oraz pogadanek o zdrowym jedzeniu.
W tytce i na patyku
Akcja promocyjna będąca jednym z elementów sierpniowego długiego weekendu kulinarnego zakłada, że lokale biorące w niej udział oferują swoim gościom dania
w konwencji „street food” – serwowane na tackach, patykach czy w papierze, to dania łatwe do zjedzenia na miejscu i zabrania na wynos. Proste, smaczne, niedrogie, a często inspirowane tradycjami kulinarnymi wielkopolski. Promocja ma zachęcić do odwiedzania wielu miejsc i próbowania różnych propozycji. Lista lokali, biorących udział w akcji promocyjnej jest wciąż otwarta. Zgłoszenia z propozycją festiwalowego menu przyjmowane będą do 1 sierpnia.
Kulinarne duety
Podobnie jak w przypadku akcji promocyjnej W tytce i na patyku, tak również lista uczestników Kulinarnych duetów jest otwarta. Zgłoszenia również przyjmowane będą do 1 sierpnia. Partnerzy akcji, czyli lokale gastronomiczne, przygotowują autorskie menu degustacyjne złożone z min. 3 różnych dań. To propozycja dla miłośników jakościowej, autorskiej kuchni. Akcja ma na celu prezentację charakteru restauracji i ich specjalności. Chcemy także przedstawić szefów kuchni i kucharzy, którzy tworzą te niezwykłe dania. Festiwalowe menu przygotują duety, których autorskie kreacje dostępne będą w partnerskich restauracjach przez wszystkie pięć dni akcji.
Piwne menu
Poznań Food Days to okazja na spotkanie z ludźmi, którzy znają sztukę piwowarską, są znawcami piwa i lubią o nim opowiadać. Lech Browary Wielkopolskie zapraszają do zwiedzania zakładu, w którym powstają piwa spod marki Lech, a także do udziału
w warsztatach piwnego smaku oraz foodpairingu. W programie m. in. techniki degustacji piwa, sztuka degustacji i podstawy sensoryki złotego napoju, gatunki piwa oraz sztuka doboru odpowiedniego szkła. Natomiast foodpairing to warsztat dla każdego, kto czuje, że wie o piwie już całkiem dużo i chciałby wejść na kolejny etap piwnego wtajemniczenia. Prowadzący – Wojciech Brodziak – piwny kiper i degustator w panelu sensorycznym poznańskiego browaru przedstawi zasady łączenia poszczególnych gatunków piwa z jedzeniem, przeprowadzi degustację 3 stylów piwa z zestawami przekąsek i nauczy uczestników serwować piwo po czesku.
Szczegółowy program Poznań Food Days znajduje się na stronie www.poznanfooddays.pl
Byłem bardzo szczęśliwy że znalazłem to miejsce w sieci. Chyba powinienem co najmniej wyrazić uznanie za twój trud. Ja niewątpliwie będę polecał to miejsce i częściej odwiedzał żeby przejrzeć nowe rzeczy