Poznań dla Ukrainy


Przez cały czas – również w weekendy – działa Poznań Kontakt, infolinia, na której od pierwszego dnia konfliktu udzielane są najważniejsze informacje w języku ukraińskim (nr tel. 61 646 33 44). Połączenia w języku ukraińskim to już prawie 5 proc. ruchu na infolinii (przed wojną: 1,5 proc) – to niemal 2 tysiące połączeń. Lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi znajduje się na miejskiej stronie (poznan.pl). Wśród nich są kwestie dotyczące np. tego, jak dostać PESEL, jak zapisać dziecko do szkoły, przedszkola czy jak korzystać z pomocy medycznej, gdzie można się zaszczepić.

– Wszystkich ukraińskich mieszkańców Poznania zachęcamy do kontaktu z miejską infolinią oraz do odwiedzania miejskiej strony, która dostępna jest również w wersji ukraińskiej – przypomina Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Tam można znaleźć aktualne i rzetelne informacje zebrane w jednym miejscu: poznan.pl/ua.

Pomagać trzeba kompleksowo – zapewniając nie tylko wsparcie materialne, ale i systemowe. Dzieci obywateli Ukrainy mogą więc liczyć na opiekę w poznańskich szkołach i przedszkolach na takich samych zasadach, jak polskie dzieci. Publiczne podstawówki, w rejonie których mieszka dziecko, przyjmują z urzędu, inne – w zależności od wolnych miejsc. Informacje na temat wolnych miejsc w przedszkolach można zdobyć w Biurze Poznań Kontakt. Dzieci, które nie mówią dobrze po polsku, mogą brać udział w dodatkowych zajęciach z tego języka lub uczyć się w oddziale przygotowawczym

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz