Poznań dla Ukraińców


Zajęcia dla dzieci i młodzieży, kursy języka polskiego, wsparcie psychologiczne i dożywianie – na pomoc uchodźcom miasto przeznaczy prawie 2 mln zł z własnego budżetu. Uruchomiło też nowy kanał komunikacji – na Telegramie.

Szacuje się, że w Poznaniu przebywa obecnie ok. 40-50 tysięcy obywatelek i obywateli Ukrainy. Od 1 marca 1166 osób zgłosiło się po zaświadczenia, które pozwalają na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską przez 60 dni.

Goście z Ukrainy znajdują zatrudnienie w miejskich jednostkach i spółkach. Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zaoferował pracę ukraińskim lekarzom – zgłosiło się ponad 150 osób. Do tej pory POSUM zaproponował współpracę 4 z nich, a kontakt do pozostałych zainteresowanych przekazał innym podmiotom leczniczym – po to, by zwiększyć szanse uchodźców na zatrudnienie. Również Międzynarodowe Targi Poznańskie zatrudniły już 15 osób z Ukrainy, które przyjechały do Poznania po 24 lutego.

Obcokrajowców gotowa jest także zatrudnić spółka MPK, która da pracę m.in. kierowcom, motorniczym oraz pracownikom zaplecza technicznego – mechanikom samochodowym, elektromonterom, ślusarzom. Jeden z mężczyzn, który przybył do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie podjął już współpracę z MPK Poznań – wykonuje obowiązki kierowcy. Miał prawo jazdy kat. D, jednak przed podjęciem pracy musiał uzyskać świadectwo kwalifikacji.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz