Poznań 2025 – Miasto Przyjazne Elektromobilności


Komisja Europejska niedawno zaprezentowała szczegóły pakietu klimatycznego Fit for 55, który zakłada że od 2035 r. nowe samochody w Unii Europejskiej będą zeroemisyjne.

– To wyzwanie – przyznawał Adam Manikowski, wiceprezes firmy Żabka Polska. – Z drugiej strony już teraz mamy cztery elektryczne transportery, którymi jesteśmy w stanie w dużych miastach obsługiwać np. wszystkie awarie w sklepach. Jako pierwsi na rynku korzystamy z samochodu elektrycznego, który ma chłodnię – możemy więc dowozić nim do sklepów pełen zakres asortymentu. W dużych miastach jesteśmy w stanie tę flotę rozwijać. Mniejsze miejscowości są wyzwaniem.

Poznań sukcesywnie wspiera zrównoważony transport. Miasto inwestuje w nowe linie tramwajowe i modernizuje istniejące. Ma jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce i stale inwestuje w autobusy elektryczne.

– Ważna jest również współpraca samorządów z biznesem i to się w Poznaniu dzieje – zauważał dr inż. Krzysztof Sieczkarek, kierownik Laboratorium Urządzeń Elektronicznych Centrum Technologii Radiowych i Kompatybilności Elektromagnetycznej z Instytutu Łukasiewicza. – W 2019 roku podpisano trójstronny list intencyjny między Miastem Poznań, Instytutem Logistyki i Magazynowania oraz firmą Volkswagen Poznań w sprawie współpracy w zakresie zagadnień związanych z logistyką miejską.

W liście wszystkie strony zgodnie wyraziły chęć współpracy i wypracowania propozycji innowacyjnych rozwiązań z zakresu logistyki miejskiej dla Poznania. AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz