Poznaliśmy logo Centrum Szyfrów Enigma


Przeszłość i przyszłość

Historia – nawet ta najbardziej odległa, tworzący ją ludzie i efekty ich pracy, mają wpływ na współczesny świat. Znakomitym dowodem na to jest właśnie działalność polskich kryptologów. Ich doświadczenia związane z łamaniem kodu Enigmy były inspiracją do dalszych działań związanych z konstrukcją pierwszych komputerów. Inaczej mówiąc, ich odkrycia dały podwaliny świata cyfrowego, w którym dziś żyjemy. Właśnie on stanie się głównym tematem projektów edukacyjnych Centrum Szyfrów. Bazując na zainteresowaniach współczesnych odbiorców związanych z nauką i techniką, przygotowany zostanie program zachęcający do kreatywnego myślenia, inspirujący do podejmowania samodzielnych działań związanych z rozwojem talentów i pasji.

Miasto wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji, na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyło blisko 30 mln zł. Operatorem nowej atrakcji stolicy Wielkopolski będzie Poznańskie Centrum Dziedzictwa (dawniej Centrum Turystyki Kulturowej „TRAKT”). Za budowę CSE odpowiedzialne jest konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam. W ramach inwestycji modernizowane są wnętrza gmachu Collegium Martineum. Oprócz ich nowej aranżacji i remontu instalacji zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z UAM oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej. JZ/PCD

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz