Pozitive technologies – o IT i dla IT w Poznaniu


Konferencja jest okazją do poruszenia zagadnień i problemów, które dotyczą każdego z użytkowników współczesnych technologii. Obok tematów mikroserwisów, sztucznej inteligencji, czy systemów rozproszonych, pojawią się także te związane z ideą smart city, bezpieczeństwem czy granicami prywatności. Uczestnicy wydarzenia rozmawiać będą o kierunkach rozwoju branży IT i o tym, w jaki sposób nowe technologie mogą służyć dziś człowiekowi – polepszać jakość życia oraz chronić przed zagrożeniami cywilizacyjnymi.

– Poprzez edukację wewnątrz pragniemy ułatwić edukację na zewnątrz – podkreśla Jakub Marchwicki z Symentis Events. – A jest o czym rozmawiać… Systemy komputerowe, które nas otaczają, stają się coraz bardziej złożone, trudne do zrozumienia. Czasy, w których grupa kilkorga pasjonatów samodzielnie tworzyła najpopularniejszy w ówczesnej Polsce edytor tekstu i dystrybuowała go na kilku dyskietkach, minęły bezpowrotnie. Dziś nad pojedynczym systemem potrafią pracować setki osób. Aby przybliżyć tę złożoność, postanowiliśmy podzielić ją na części: związane z programowaniem, z konstrukcją systemów oraz z ich przyszłością. Tematy z tych właśnie obszarów będziemy poruszać podczas pozitive.tech.

Uczestnicy wydarzenia przez cały czwartek będą rozmawiać o językach programowania (Jarek Ratajski – Another year, another language) i analizować w jaki sposób systemy, które tworzą, docierają do odbiorców i klientów – czy to jako systemy rozproszone (Jakub Wądołowski – Taming content delivery at scale), czy jako modna ostatnimi czasy architektura serverless (Szymon Winiarz – Serverless under thatched roof: introduction to Fn Project).

Zastanowią się nad jakością tego, co branża IT dostarcza końcowym użytkownikom. Czy systemy działają poprawnie, czy są odpowiednio testowane (Willy Picard – Experiment, don’t argue: or how I learned to stop worrying and love experimenting in production), czy działają wydajnie (Jarosław Pałka – Performance as quality) i czy przez lata rozwoju aplikacji odpowiednio są one pielęgnowane (Piotr Januszek – Abandon all hope ye who code here… – how to deal with technical debt in ever-changing environment?).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz