Pożegnanie ojca Jana Góry


W Poznaniu we wtorek rozpoczęły się uroczystości pożegnalne ojca Jana Góry. Dominikanin, organizator spotkań młodych Lednica 2000,  zmarł w ubiegły poniedziałek.  Miał 67 lat. Pogrzeb w środę. 

 

Jan góra

We wtorek wieczorem w kościele ojców dominikanów została wystawiona trumna z ciałem ojca Góry i rozpoczęło  się nabożeństwo. Uroczystości pożegnalne trwały 8 godzin.  Msza pogrzebowa rozpocznie się 30 grudnia o godz.  10.30.  Udział w niej weźmie przewodniczący polskiego Episkopatu abp Stanisław Gądecki.  Pogrzeb na Polach Lednickich o godz. 14.30.

Msza święta pogrzebowa za ojca Jana Górę. Zmiany w organizacji ruchu więcej

Jan Góra Urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku. W 1966 roku wstąpił do zakonu dominikanów i odbył roczny nowicjat w Poznaniu. W latach 1967-74 studiował w Krakowie w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów, a następnie w warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej, uzyskując w 1981 roku tytuł doktorski. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1974 roku. W latach 1977-87 był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, a następnie duszpasterzem akademickim. Pod koniec lat 80. organizował kolokwia w Ustroniu-Hermanicach, w 1991 roku był współorganizatorem VI Dni Młodzieży w Częstochowie. Na górze Jamnej koło Tarnowa zbudował od podstaw Sanktuarium Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei, w którym utworzył ośrodek duszpasterski. W 1997 roku zorganizował pierwsze czuwania modlitewne młodzieży nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna. Odtąd co roku, najczęściej w wigilię Zesłania Ducha Świętego młodzież z całej Polski, a coraz częściej także z zagranicy, gromadzi się pod Bramą Rybą, pomnikiem związanym z symbolicznym wejściem w III Tysiąclecie Chrześcijaństwa. Liczba uczestników spotkań z każdym rokiem rośnie, obecnie sięga nawet 100 tys. Spotkania te, w przeszłości błogosławione przez Jana Pawła II, są największymi corocznymi spotkaniami młodzieży katolickiej w Europie. Kontakty o. Góry z polskim papieżem były częste i przynosiły wiele duchowych korzyści daleko wykraczających poza środowisko akademickie Poznania.

Ojciec Góra był autorem kilkuset publikacji książkowych i publicystycznych. Długoletnia działalność przyniosła mu liczne nagrody i wyróżnienia.

W uchwale Rady Miasta z 22 maja 2007 r. czytamy: „Wyrażając uznanie oraz głęboką wdzięczność za 30 lat pracy duszpasterskiej i wychowawczej z poznańską młodzieżą i studentami oraz promowanie Poznania w Polsce i Europie, Rada Miasta Poznania nadaje ojcu Janowi Wojciechowi Górze Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania”. Jako jedyny oprócz Honorowego Obywatelstwa posiada tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania nadany w 2001 roku, czyli dwa największe wyróżnienia, które przyznać może Poznań.

Dodaj komentarz