Powstanie koncepcja dla zajezdni na Madalinie


Na przełomie tego i następnego roku powstanie koncepcja architektonicznej rewitalizacji, adaptacji i rozbudowy na cele kulturalno – społeczne dawnej zajezdni tramwajowej MPK przy ul. Madalińskiego. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na jej przygotowanie oraz na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla tego przedsięwzięcia.


Opracowanie ma dotyczyć pomysłów na rewitalizację i adaptację dawnej hali wozowni na cele Muzeum Komunikacji Miejskiej, budowy nowego obiektu dla potrzeb urządzenia warsztatu pokazowego Muzeum Komunikacji Miejskiej oraz centrum kulturalno-społecznego dzielnicy Wilda. Mają się w nim znaleźć również koncepcje zagospodarowania dawnego placu manewrowego oraz oszacowanie planowanych kosztów prac projektowych, robót budowlanych i kosztów eksploatacji.

Proponowane przez oferentów koncepcje mają opierać się nie tylko na warunkach zabudowy, przeprowadzonej analizie technicznej obiektu i raporcie z warsztatów społecznych, dotyczących projektowania przyszłości Madaliny. Pod uwagę brana musi być również koncepcja muzeologiczna zaprezentowana w styczniu przez dra Christiana Rappa oraz architekta Gerharda Abla – autorów Wiedeńskiego Muzeum Komunikacji REMISE.

– Otwarte we wrześniu 2014 roku muzeum REMISE stało się natychmiast jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji muzealnych Wiednia. Nowatorski sposób prezentacji historii komunikacji miejskiej na tle historii i rozwoju Wiednia wydał się najbardziej atrakcyjny i możliwy do zastosowania także w Poznaniu – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Podmioty, które chcą wystartować w przetargu na opracowanie koncepcji dla dawnej zajezdni na ul. Madalińskiego w Poznaniu, mogą się składać oferty do 24 sierpnia. Zwycięzca będzie miał 10 tygodni od momentu podpisania umowy na opracowanie trzech wariantów koncepcji zmian na Madalinie. Po dokonaniu odbioru tych prac przez zamawiającego, w ciągu 6 tygodni, będzie musiał przygotować program funkcjonalno-użytkowy.

– Rozstrzygnięcie pierwszego etapu, a więc wybór koncepcji, powinno nastąpić do końca roku. Program funkcjonalno-użytkowy, który określi potrzebne nakłady i posłuży do opracowania studium wykonalności, powstanie w pierwszym kwartale przyszłego roku – mówi Lech Łangowski z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania.

Miasto zakłada, że w planowanym w hali wozowni na Madalinie Muzeum Komunikacji Miejskiej – oprócz stałej ekspozycji – mają mieć miejsce również wystawy czasowe, zajęcia muzealne i edukacyjne. Do ich prowadzenia służyć ma dawne zaplecze socjalne hali. Nie wyklucza się dobudowania warsztatu pokazowego, w którym możliwa będzie demonstracja niektórych etapów renowacji i rekonstrukcji zabytkowych pojazdów oraz urządzeń technicznych. Prace renowacyjne i rekonstrukcyjne prowadzone będą przez członków Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych. Na placu manewrowym, który dostępny ma być również dla osób niepełnosprawnych, ma zostać zachowany bądź zaznaczony dotychczasowy układ torowisk.

Na terenie dawnej zajezdni ma powstać również centrum kulturalno-społeczne dla dzielnicy Wilda, umożliwiające organizację różnorodnych imprez i wydarzeń. Jego założenia funkcjonalne będą konsultowane z Radą Osiedla Wilda.

Stara zajezdnia, jako przestrzeń odzyskana dla mieszkańców, już integruje poznaniaków. Od trzech lat, w wakacyjne weekendy, jej bramy otwierają się dla uczestników akcji „Lato na Madalinie”, cieszącej się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Składają się na nią wydarzenia artystyczne, warsztaty, zajęcia sportowe i animacje. W ubiegłym roku Madalina miała do zaoferowania ponad 200 atrakcji. Tegoroczna oferta jest równie bogata. Wszelkie informacje na temat wydarzeń organizowanych w ramach „Lata na Madalinie” można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/zajezdniamadalinskiego/

Dodaj komentarz