Powstaje książka o kołobrzeskich smakach


„Smaczny Kołobrzeg. Kuchnie rejonu kołobrzeskiego” to książka, która powstaje z pasji jaką jest historia kuchni regionalnej. Pomysł na książkę jest próbą uratowania od zapomnienia niematerialnego dziedzictwa tej części Pomorza Zachodniego.

My

Na zdjęciu Andrzej Jakomulski – szef kuchni hotelu Leda, Beata Mieczkowska-Miśtak – wydawca oraz Robert Gauer – fotografik.

 

Do tej pory nie było takiej publikacji. Nie ma też zbyt wielu opracowań dotyczących kultury i sztuki kulinarnej okolic Kołobrzegu.

– Opracowanie starych zapomnianych receptur kulinarnych z Pomorza, to coś więcej niż napisanie jeszcze jednej książki kucharskiej. Odtworzenie dawnych przepisów nie jest rzeczą łatwą. Trzeba je najpierw znaleźć: w zapomnianych starych książkach, wspomnieniach, zeszytach, karteczkach. Potem trzeba te zapiski zrozumieć. A potem już tylko kupić właściwe składniki i zająć się: gotowaniem, smażeniem, pieczeniem. Na koniec należy potrawę elegancko ułożyć na talerzu, sfotografować, a potem można już próbować jak smakuje i delektować się tym historycznym smakiem – mówi pomysłodawczyni i wydawca książki Beata Mieczkowska-Miśtak.

Do książki włączyło się wiele hoteli, które są wizytówką miasta i powiatu kołobrzeskiego. W hotelu Leda, w którym szefem kuchni jest znakomity kreator smaku Andrzej Jakomulski – pasjonat kuchni regionalnej, wykładowca w Europejskim Centrum Edukacji w Koszalinie, gdzie realizuje projekt: „Akademia mistrzów kuchni”, uczestnik wielu konkursów kulinarnych w Polsce, a także sędzia kulinarny w konkursach: Młody Kreator Sztuki Kulinarnej, Primerba Cup i Festiwal Ryb Bałtyckich – powstają między innymi zdjęcia do książki.

– Cieszę się, że mogliśmy włączyć się z naszymi przepisami do tej książki – mówi właściciel hotelu Leda Marek Różewski. – Mamy znakomitego szefa kuchni, którego dania zasługują na promocję w tej książce. Robert Gauer, który fotografuje te dania do mistrz fotografii. Od początku kibicuję temu przedsięwzięciu. Jestem przekonany, że to będzie hit wydawniczy.

Starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, smakosz i pasjonat gotowania mocno zaangażował się także w ten projekt. Na jego potrzeby wybierał produkty do dania i gotował potrawę zainspirowaną kuchnią kołobrzeską.

– Dzięki tej książce poznajemy historyczne potrawy naszego regionu i te, które wywodzą się z naszej tradycji – mówi starosta Tomasz Tamborski. – Kuchnia powiatu kołobrzeskiego jest smaczna i bogata, ale dotąd była mało znana. Jestem przekonany, że książka będzie dobrze promować regionalne produkty i potrawy przez co przyczyni się do rozwoju turystyki kulinarnej w pełniejszym niż dotąd wydaniu.

– My mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego potrzebujemy historii, która nas łączy z tym miejscem – podkreśla członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska, mieszkanka Kołobrzegu, która udzieliła patronatu książce. – Do tej pory nie mieliśmy naszej lokalnej książki na ten temat. Teraz jest już blisko i cieszę się z tego. Nasz region zasługuje na pierwszą w powojennej historii naszej małej ojczyzny kołobrzeską książkę kulinarną.

Fot. Robert Gauer

 

 

 

 

Dodaj komentarz