Powstają kolejne mieszkania socjalne


– Projekt jest kontynuacją tego sprzed dziesięciu lat. Pierwotnym zamysłem stowarzyszenia Barka było stworzenie osiedla domów socjalnych, gdzie byłby dostęp do odpowiedniej przestrzeni terapeutycznej, miejsc w których mieszkańcy mogliby się spotykać i gdzie można by im pomóc i nakierować na właściwe tory. Dziesięć lat temu wykonano pierwszy krok, ale bez przestrzeni wspólnej nie miał on sensu. Teraz to naprawiamy – zaznaczał Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. – To na co Miasto Poznań zwraca uwagę, to siła jaką jest synergia różnych polityk: zamówień publicznych, mądrej polityki mieszkaniowej oraz polityki socjalnej. W przypadku tej inwestycji założenia te spotkają się w jednym miejscu.

To było pierwsze takie osiedle w Poznaniu, a może nawet w Polsce, gdzie potrzeba zapewnienia dachu nad głową mniej zamożnym członkom lokalnej społeczności szła w parze z ideą systemowego wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ponad 10 lat temu z taką inicjatywą wyszła fundacja „Barka”, rozpoczynając budowę na Darzyborze. Inwestycję przejęło Miasto Poznań, które wybudowało tam 32 lokale socjalne. Po ponad dekadzie osiedle się rozrasta, nie tracąc przy tym pierwotnego przesłania wspierania ludzi, którzy tego wsparcia potrzebują. Stanie się tak już na etapie wznoszenia murów nowych domów.

W postępowaniu przetargowym, które wyłoniło wykonawcę robót na Darzyborze zastosowano klauzule społeczne, które nałożyły na firmę budowlaną obowiązek zatrudniania wszystkich pracowników na podstawie umowy o pracę. Oprócz tego oferta przetargowa musiała zawierać zapewnienie zatrudnienia na budowie osób korzystających ze świadczeń opieki społecznej. Oznacza to aktywizację zawodową podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i klientów Powiatowego Urzędu Pracy.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz