Powołano zespół ds. uchodźców z Ukrainy


W Warszawie odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie zespołu doraźnego do spraw uchodźców z Ukrainy. Liczy on 12 osób – sześć z nich to przedstawiciele rządu, a kolejnych sześć to strona samorządowa, którą reprezentuje m.in. starosta poznański, Jan Grabkowski.

Głównym celem zespołu jest przygotowanie systemowych rozwiązań dotyczących wsparcia dla uchodźców z Ukrainy, w szczególności w zakresie edukacji, zdrowia oraz polityki społecznej.

– Już jakiś czas temu apelowaliśmy o stworzenie spójnej polityki dotyczącej imigrantów w Polsce. I to polityki długofalowej, o której chcielibyśmy porozmawiać w szerszym gronie, przy okrągłym stole, zapraszając do tej debaty także przedstawicieli organizacji pozarządowych, pracodawców czy też związki zawodowe – mówił podczas briefingu prasowego prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który został współprzewodniczącym zespołu ze strony samorządowej.

– To było pierwsze spotkanie, więc trudno mówić o wielkich sukcesach. Ważne jednak jest to, że potrafimy ze sobą rozmawiać, choć w pewnych kwestiach, na przykład służby zdrowia, wydawać się może, że mówimy w różnych językach. Wiele sobie jednak obiecuję po następnym spotkaniu, które zaplanowano na 16 maja i po kolejnych. Do celu trzeba iść małymi krokami, cierpliwie i konsekwentnie – podkreślał Jan Grabkowski.

Starosta podniósł też kwestię wysyłania pomocy rzeczowej na Ukrainę. Jego zdaniem, aby to przyspieszyć potrzebne są zmiany w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy.

– Rejon Obuchowski, z którym nawiązaliśmy kontakt wysłał do nas listę najpotrzebniejszych rzeczy. W sumie 15 ton, między innymi art. chemicznych, żywności. Jeśli mielibyśmy ogłaszać przetarg wsparcie wyślemy najszybciej za około trzy miesiące, a wiadomo, że potrzebne jest praktyczne od zaraz – wyjaśnia starosta poznański.

Stronę samorządową komisji doraźnej reprezentują: wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, wójt Terespola Krzysztof Iwaniuk oraz burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i starosta poznański Jan Grabkowski. Z ramienia rządu współprzewodniczącym zespołu jest wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Stronę rządową reprezentują też minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. KG

Fot. Materiały prasowe

Dodaj komentarz