Powołano Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności


Więcej informacji o ekspertkach:

dr Jowita Wycisk – psycholożka i kulturoznawczyni. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Psychologii Osobowości Instytutu Psychologii UAM. Autorka publikacji i badań na temat zagadnień LGBT w psychologii, takich jak: psychologiczne konsekwencje i strategie radzenia sobie z homofobią, postawy psychologów wobec pracy z rodzinami LGBT. Pomysłodawczyni i współorganizatorka konferencji „Dziecko zagrożone homofobią”. „Homoseksualność w rodzinie a polityka społeczna miasta”, współorganizowanej przez Urząd Miasta Poznania, Instytut Psychologii UAM i Stowarzyszenie Grupa Stonewall.

W latach 2001-2006 związana ze Stowarzyszeniem Kobiet KONSOLA, w ramach którego współorganizowała dwa cykle edukacyjne pt. „Wprowadzenie do gender studies” oraz konferencje i projekty o tematyce feministycznej i genderowej. Od 2017 r. współpracuje ze Stowarzyszeniem Grupa Stonewall, gdzie organizuje pomoc psychologiczną dla osób nieheteronormatywnych i ich bliskich. Od 2018 r. współpracuje z gdańskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób LGBT Tolerado, biorąc udział w międzynarodowym projekcie „Doing Right (s)”, którego celem jest opracowanie programu szkoleń przygotowujących do pracy z rodzinami LGBT w dziedzinie edukacji, opieki zdrowotnej, prawa i pracy socjalnej.

Dominika Sadowska – prawniczka, certyfikowana trenerka z obszaru zarządzania różnorodnością, przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w Strefie Różnorodności. Mediatorka w Polskim Centrum Mediacji i Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniła rolę doradcy przedakcesyjnego w projekcie „Wzmacnianie polityki antydyskryminacyjnej”, realizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów; zastępcy polskiego przedstawiciela w Komitecie Programowym Wspólnotowego Programu Działań na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacjioraz członkini Komitetu Doradczego ds. realizacji Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej. Uczestniczyła w opracowaniu Modelu na rzecz Równego Traktowania w Gdańsku, koordynowała opracowanie m. in. strategii antydyskryminacyjnej dla Warszawy (na zlecenie Gabinetu Prezydenta Warszawy),Krajowego Programu Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i Związanej z Nimi Nietolerancji  dla KPRM i okresowych sprawozdań do ONZ z realizacji przez Polskę konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. Współpracowała z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Radą Europy, Komisją Europejską, Międzynarodową Organizacją ds. Migracji, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń i licznymi organizacjami pozarządowymi.

Prof. Baha Kalinowska-Sufinowicz – doktorka habilitowana nauk ekonomicznych, profesorka nadzwyczajna w Katedrze Makroekonomii i Badań nad Rozwojem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, a także Pełnomocniczka Rektora ds. Równego Traktowania. Autorka 118 publikacji naukowych i dydaktycznych w języku polskim i angielskim, w tym książek: „Dyskryminacja kobiet na polskim rynku pracy”oraz „Polityka społeczno-gospodarcza państwa wobec pracy kobiet”. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na: makroekonomii, rynku pracy, nierównościach społecznych i dyskryminacji ekonomicznej kobiet, absolwentów, osób młodych i z niepełnosprawnością. Uczestniczka projektów unijnych, była m.in. koordynatorką merytoryczną projektu „FLEXCORE – wielopłaszczyznowa promocja elastycznego rozwoju zawodowego w oparciu o ideę flexicurity w Wielkopolsce oraz ekspertką ds. flexicurityw projekcie „MAM DZIECKO-PRACUJĘ. Analiza, testowanie oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wspomagających godzenie życia zawodowego i prywatnego w Wielkopolsce, opartych na idei flexicurity”.

Dr Izabela Czerniejewska – Specjalistka ds. uczniów imigrantów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Od wielu lat interesuje się tematyką migracji, wielokulturowości i edukacji wielokulturowej, szczególnie powiązań edukacji z migracjami. Autorka książki „Edukacja wielokulturowa. Działania podejmowane w Polsce” (2013) i licznych artykułów naukowych dotyczących tematyki migracji. Zaangażowana badaczka, uczestniczyła w badaniach naukowych dotyczących integracji cudzoziemców, uchodźców oraz migracji powrotnych do Polski. Prezeska Fundacji Centrum Badań Migracyjnych, koordynatorka punktu informacyjnego dla cudzoziemców w Poznaniu Migrant Info Point (MIP). Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, prowadzi krajowe i międzynarodowe projekty, szkolenia i warsztaty w tematyce wielokulturowej i migracyjnej.

Dr Iwona Chmura – Rutkowska – doktor nauk humanistycznych, pedagożka, socjolożka. Adiunktka na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Bada i analizuje społeczno-kulturowe uwarunkowania kształtowania (się) tożsamości rodzajowej (gender), skutki stereotypów i uprzedzeń związanych z płcią w edukacji, problem przemocy ze względu na płeć oraz dyskursy kobiecości i męskości w kulturze popularnej,  programach i podręcznikach szkolnych oraz potocznych narracjach. Realizuje projekty badawcze, edukacyjne i społeczne z zakresu problematyki dyskryminacji ze względu na płeć, np. „O nieobecności i stereotypowych wizerunkach kobiet w dziejach, w świetle analizy polskich podręczników do nauki historii”, „Gender w podręcznikach”, „Kontrola realizacji prawa młodzieży do edukacji seksualnej w Polsce”, „Partnerstwo na rzecz elastycznych form pracy i rozwoju zawodowego rodziców”, „Rówieśnicza przemoc motywowana stereotypami i uprzedzeniami związanymi z płcią”, „Lights, Camera and Action Against Dating Violence”, „Mądrość, odwaga, entuzjazm. Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego (1919-1939)”. Współpracuje z placówkami oświatowymi, agendami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi w obszarze problematyki edukacji równościowej. Autorka i edukatorka zajęć i warsztatów antydyskryminacyjnych dla nauczycieli/ek oraz młodzieży. Członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM, Zespołu Pedagogiki Młodzieży przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN, Zespołu ds. Projektu „Gdy nauka jest kobietą” UAM. Opiekunka Koła Naukowego Edukacji Równościowej „Emancypacja UAM. AJ

Fot. Hieronim Dymalski

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz