POSUM po modernizacji: nowoczesny i ekologiczny


Dobiega końca gruntowna modernizacja Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych. Prace rozpoczęły się na początku 2014 roku i w pierwszej kolejności objęły termomodernizację budynku połączoną z instalacją kompleksowego systemu zarządzania energią. Aktualnie POSUM jest jedynym w Polsce ośrodkiem wykorzystującym odnawialne źródła energii w tak szerokim zakresie. Szpital został też wyposażony w nowoczesną aparaturę medyczną.

posum
Prace rozpoczęły się od wymiany stolarki okiennej, ocieplenia i modernizacji elewacji budynku. Wymieniona i zmodernizowana została cała instalacja ogrzewania i cieplnej wody użytkowej. Zainstalowano też energooszczędne oświetlenie. Przy okazji termomodernizacji wykonano też większość prac remontowych samego budynku. Poprzez częściowe odkopanie patio i rozbudowanie podcieni udało się uzyskać około 1800 metrów kwadratowych nowych powierzchni użytkowych.

– W ciągu 1,5 roku POSUM z budynku, który nie spełniał właściwie żadnych wymogów – stał się jedną z najnowocześniejszych przychodni w Polsce – mówił prezydent Jacek Jaśkowiak – Dzięki tej inwestycji jakość leczenia w naszym mieście znacznie się poprawi. Pacjenci będą mieli do dyspozycji nowoczesny budynek oraz najwyższej jakości sprzęt. Zapewniam, że nie jest to ostatnia inwestycja w obszarze służby zdrowia w Poznaniu. Kolejne to szpital dziecięcy i oddział kardiochirurgii dla dzieci.

W budynku zastosowano wiele ekologicznych rozwiązań, dzięki którym ośrodek ma szansę zaoszczędzić na zużyciu energii nawet kilkaset tysięcy złotych. Na dachu zostały zainstalowane panele słoneczne typu TWIN. Instalacja solarna nie tylko podgrzewa wodę użytkową i zasila w energię system pomp cyrkulacyjnych, ale też ogranicza pobór mocy agregatu chłodzącego. Rozwiązanie to pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Nowy system wentylacji z kolei wykorzystuje do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń energię geotermalną.

– Staraliśmy się, by była to modernizacja na miarę XXI wieku. Dzięki niej mamy nie tylko dużo lepsze warunki, ale zmieniło się też nasze postrzeganie pacjentów – podkreślił Piotr Nycz, dyrektor POSUM – Ośrodek czynny jest całą dobę. Mamy poradnię lekarza rodzinnego i pomocy doraźnej. Mamy prawie wszystkie poradnie specjalistyczne, bardzo dobrą diagnostykę obrazową i laboratoryjną. Pacjent może u nas liczyć na kompleksową opiekę.

Zakres świadczonych w POSUM usług znacznie się poszerzył dzięki dużym inwestycjom w sprzęt.  Za kwotę ponad 3 milionów zł zakupiona została nowoczesna aparatura medyczna, w tym tomograf komputerowy, densytometr do pomiaru gęstości kości, laser frakcyjny oraz kilka ultrasonografów w tym jeden wyposażony w głowicę 4D. Kompleksowo wyposażone zostały też sale oddziału fizjoterapii.

– Na zakup sprzętu zaciągnęliśmy pożyczki, które będziemy spłacać z pieniędzy zaoszczędzonych na zużyciu energii – mówił Piotr Nycz – Dzięki oszczędnościom możliwe będą też dalsze inwestycje. To, co planujemy w pierwszej kolejności planujemy pełną komputeryzację ośrodka. Chcemy też otworzyć klinikę jednego dnia.

Modernizacja POSUM, nie licząc inwestycji w sprzęt, kosztowała blisko 20 mln zł, z czego ponad 8 milionów stanowiła dotacja od Miasta Poznań. Szpital cały czas aktywnie zabiegał też o środki z zewnętrznych źródeł. Termomodernizację budynku sfinansowano za pieniądze pozyskane od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Z kolei na nową instalację wentylacji z wykorzystaniem energii geotermalnej POSUM otrzymał dofinansowanie z WFOŚiGW w Poznaniu. /jż/

źródło www.poznan.pl

Dodaj komentarz