Porozumienie o współpracy na rzecz innowacyjności


W październiku 2022 roku jako 1 z 6 europejskich miast został wybrany w ramach inicjatywy EuroHPC (Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali) jako miejsce, w którym zostaną zlokalizowane pierwsze europejskie komputery kwantowe.

Dlatego też, współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który tworzy innowacyjny kierunek Informatyki Kwantowej, to naturalny model rozwoju dla inwestorów i kadr przyszłości. UAM jest uczelnią z ponad 100-letnią tradycją. Co roku, jej mury opuszcza prawie 7 tys. absolwentów, w tym roku prowadzi 130 kierunków. Od października 2023 roku będzie również dostępne kształcenie na kierunku Informatyki Kwantowej. Studia te będą kształcić specjalistów w zakresie wdrażania technologii kwantowych w przemyśle związanym
z technologiami informatycznymi, a także pracowników badawczych w podstawowych dziedzinach fizyki. Studenci zdobędą też wiedzę i kompetencje w zakresie samodzielnego tworzenia i optymalizacji programów na komputerach lub symulatorach kwantowych, czy zostaną zaznajomieni z istniejącymi algorytmami kwantowymi. Obecnie komputery kwantowe oferują nowe algorytmy i nowe sposoby przetwarzania informacji, pozwalające
na szybsze rozwiązywanie problemów optymalizacyjnych spotykanych np. w medycynie, chemii, ochronie środowiska, bankowości, logistyce i zarządzaniu – powiedział prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką prof. Michał Banaszak.

Porozumienie nie ogranicza się do współpracy w ramach jednego kierunku, może być skalowane, na inne, ważne dla gospodarki innowacyjne specjalizacje dostępne na poznańskim UAM. Korzystać z takich możliwości będą z pewnością szkoły średnie, które są sygnatariuszami umowy partnerstwa. W VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu od kilku już lat prowadzimy zajęcia w profilowanych klasach politechnicznych z rozszerzonym programem nauczania matematyki, fizyki i języka angielskiego. Mamy też na koncie wieloletnią współpracę z Pracownią Podstaw Eksperymentu Fizycznego UAM oraz Obserwatorium Astronomicznym. Nasi uczniowie brali też udział w projekcie CREDO przy Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie oraz konkursach Science on Stage. Teraz otwierają się przed nami kolejne inspirujące projekty – powiedział Karol Seifert – dyrektor VI LO w Poznaniu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

2 komentarze

  1. Wszystkie nasze usługi są świadczone online,
    i gwarantuje wygodę i oszczędność czasu dla
    naszych klientów.

  2. Jeśli masz wątpliwości co would tego, na której formie skupić się
    w pierwszej kolejności, możemy Ci pomóc oferując profesjonalne porady dla organization.

Dodaj komentarz