Porozmawiajmy o in vitro


1 czerwca wejdzie w życie ustawa, dzięki której in vitro będzie finansowane przez państwo.

– Czuję ogromna ulgę, bo to było coś bardzo trudnego dla wielu rodzin – mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan. – 1 czerwca to bardzo symboliczna data, dzień dziecka. Wszystkim rodzicom, którzy teraz mierzą się z tym tematem, chciałabym powiedzieć: nie poddawajcie się, nie traćcie nadziei. A łatwiej jest nie tracić nadziei, gdy nie trzeba sprzedawać samochodu ani zapożyczać się u rodziny, by zacząć się leczyć.

Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Poznania realizowany był w dwóch edycjach. Pierwsza z nich zaczęła się w sierpniu 2017 roku i trwała do końca 2020 r. Dzięki niej urodziło się 378 dzieci, w tym aż 25 par bliźniąt.

Druga edycja rozpoczęła się w styczniu 2021 roku i trwa obecnie. Do tej pory 253 kobiety zaszły w ciążę, urodziło się już 146 dzieci, w tym 7 par bliźniąt oraz trojaczki.

Przejęcie finansowania in vitro przez państwo pozwoli miastu wydać przeznaczane na to pieniądze na kolejne programy medyczne.

– Mamy już gotowy kolejny projekt dotyczący badań w zakresie endometriozy – mówił Jacek Jaśkowiak. – To problem, o którym mówi się dużo, ale głównie podczas debat ekspertów. Tymczasem szacuje się, że endometrioza może dotyczyć nawet 10 procent kobiet, więc dotyka naprawdę dużej części społeczeństwa.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz