Poradnik dla stawiających pierwsze kroki na rynku inwestycji w fundusze


Lokata bankowa już dawno przestała być dobrym sposobem na lokowanie kapitału. Jednak, kiedy mamy dodatkowe środki, które chcielibyśmy zainwestować, należy poznać dostępne na rynku instrumenty. Warto zainteresować się inwestycją w fundusze, które od lat stanowią dobry sposób na lokatę kapitału.

Successful businesswoman with a piggy bank cupped in her hands smiling at the camera as she plans her investments to meet her goals and fund her retirement

Inwestycje zabezpieczeniem na przyszłość

Musimy zdać sobie sprawę, że podejmując decyzję dotyczącą inwestycji, musimy się liczyć z podejmowanym ryzykiem. Dokonując jakiejkolwiek inwestycji, należy wziąć pod uwagę możliwość poniesienia porażki. Jednak patrząc obiektywnie – nie istnieje w naszym życiu taka dziedzina, w której postępowanie nie było obarczone ryzykiem poniesienia klęski.

Bezcenna informacja

Jeżeli chcielibyśmy podjąć ryzyko inwestycyjne związane, z zakupem jednostek uczestnictwa funduszy warto zdobyć, chociaż podstawową wiedzę na ich temat. Należy także poznać ogólne zasady bezpiecznego inwestowania:
– nigdy nie inwestujemy całości oszczędności w jeden fundusz,
– próbujemy poznać wszystkie dostępne informacje na temat instrumentu, przy pomocy którego chcemy zainwestować środki,
– wybierając produkt musimy sprawdzić jego horyzont czasowy,
– śledzimy statystyki,
– unikamy nerwowych działań.

Fundusz, funduszowi nierówny

Niedoświadczone osoby, stawiające pierwsze kroki na rynku inwestycyjnym najczęściej podejmują decyzje w oparciu o stopy zwrotu. Jednak pod uwagę należy koniecznie wziąć także stopień ryzyka oraz horyzont czasowy. Statystycznie bezpieczniejsze są inwestycje lokowane w funduszach o długim horyzoncie inwestycyjnym. Takie działanie daje nam szanse, że nawet przy chwilowych spadkach wartości jednostek, fundusz będzie miał czas na odrobienie ich. Jednak ta forma inwestycji sprawdza się wyłącznie wtedy, kiedy możemy „zamrozić” kapitał na dłuższy czas, musimy mieć zatem pewność, że w dłuższym horyzoncie czasowym nie będziemy go potrzebować. Najlepiej działać w zgodzie z zasadą, że jeżeli planujemy lokatę kapitału na okres powyżej 3 lat warto przejrzeć ofertę obarczoną większym ryzykiem np. fundusze akcyjne. Jeżeli okres naszej inwestycji ma wynieść np. kilka miesięcy warto zainwestować w bezpieczniejszy instrument. Chodzi tu o to, że jeżeli będziemy mieć nagłą potrzebę odzyskania zainwestowanego kapitału, będziemy zmuszeni wycofać środki natychmiast bez względu na ich stratę czy zysk. Kiedy jednak możemy pozwolić sobie na inwestycje długoterminowe nasze pieniądze będę miały w razie potrzeby czas, żeby odrobić straty, bo my będziemy mogli na to poczekać.

Nerwowe działania nie sprzyjają inwestowaniu w fundusze

Zaczynając swoją przygodą na rynku funduszy inwestycyjnych, każdy liczy na spektakularne zyski. Jednak na rynku funduszy inwestycyjnych spadki nie są niczym zaskakującym. Osoby posiadające doświadczenie w tej branży wiedzą, że moment spadku jest szansą na korzystny zakup – na pewno nie chwilą na nerwowe działanie i sprzedaż jednostek. Spokój i opanowanie to podstawowe cechy, jakie należy wykazać dokonując inwestycji w fundusze.

Indywidualne dopasowanie

Każdy z nas ma inny charakter, inną wrażliwość i inną skłonność do podejmowania ryzyka. Dokonując inwestycji w fundusze, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tej cechy naszego charakteru. Osoby, które lubią podejmować ryzyko, czyli dokonywać zakupu jednostek w funduszach, które oferują najwyższą stopę zwrotu, jednak są obarczone najwyższym ryzykiem, muszą się liczyć ze znacznymi wahaniami wartości. W takim przypadku warto sprawdzić historię najwyższych notowań oraz najniższego spadku po to, by przygotować się na ponowne zaistnienie takiej sytuacji.

Nie wszystko do jednego worka!

To bardzo ważna zasada, którą powinien wziąć sobie do serca każdy, kto zamierza rozpocząć inwestycje w fundusze. Środki, które mamy przeznaczone na inwestycje dzielimy na części, a zakupu jednostek dokonujemy w różnych funduszach. Taka dywersyfikacja naszego portfela inwestycyjnego ma na celu ochronę naszego kapitału. W ten sposób ponosząc porażkę przez jeden z funduszy możemy liczyć na zysk na innym, jest to nasze zabezpieczenie.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, znajdując najlepsze fundusze inwestycyjne, zawsze możemy liczyć na pomoc wyspecjalizowanych doradców. W naszych rękach dostępne będzie także bardzo przydatne narzędzie, jakim jest kalkulator funduszy, który pomoże nam szybko i wygodnie porównać wyniki funduszy dostępnych w ofercie. Fundusze inwestycyjne to dobra długofalowa forma lokowania kapitału, warto zapoznać się z jej szczegółami. Posiadając kapitał, którego nie lokujemy sami siebie narażamy na straty. Inwestycja kapitału, który powinien dla nas zarabiać, powinna stać się naturalną konsekwencją posiadania oszczędności.

Dodaj komentarz