Ponad pół tysiąca dzieci z in vitro w Poznaniu


Dzięki miejskiemu programowi dofinansowania do in vitro na świat przyszło już 507 małych poznaniaków i poznanianek. Trwa druga edycja programu. Pary, które chcą wziąć w nim udział, cały czas mogą się zgłaszać.

Jacek Jaśkowiak

– Prace nad naszym programem dofinansowania do in vitro rozpoczęliśmy tuż po tym, jak rząd PiS wycofał jego refundację, odbierając wielu rodzinom szansę na posiadanie dziecka – przypomina Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Od tamtej pory dzięki miejskiemu wsparciu urodziło się już 507 maluchów, a kolejne są już w drodze na świat. Dla tysięcy rodziców i dziadków to ogromne szczęście, a dla nas – duma. Cieszę się, że przywrócenie refundacji do in vitro na poziomie ogólnopolskim było jedną z pierwszych spraw, jaką zajęli się posłowie w nowym Sejmie.

Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Poznania realizowany był w dwóch edycjach. Pierwsza z nich zaczęła się w sierpniu 2017 roku i trwała do końca 2020 r. Dzięki niej urodziło się 378 dzieci, w tym aż 25 par bliźniąt.

Druga edycja rozpoczęła się w styczniu 2021 roku i trwa obecnie. Do tej pory 213 kobiet zaszło w ciążę, urodziło się już 129 dzieci, w tym 7 par bliźniąt oraz trojaczki.

– Szacuje się, że w naszym mieście około 18 tysięcy osób pragnących zostać rodzicami zmaga się z problemem niepłodności – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Część z nich kwalifikuje się do leczenia metodami zapłodnienia pozaustrojowego. Do tej grupy osób skierowany jest miejski program in vitro.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz