Ponad 53,5 tys. mandatów straży miejskiej


Spokój i porządek publiczny

Spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych oraz nieodpowiednie zachowanie ludzi pod jego wpływem było powodem ponad 3 tys. interwencji strażników miejskich w 2022 roku. Dewastacja mienia, zanieczyszczanie miejsc publicznych, niewybredne słownictwo oraz demoralizacja nieletnich, to najczęściej wymieniane uciążliwości, na jakie narażeni są mieszkańcy i turyści. Prawie 2 tys. osób ukarano, 7 skierowano do sądu.

W ubiegłym roku strażnicy niemal tysiąc razy byli wzywani do osób, które z powodu upojenia alkoholowego wymagały udzielenia pomocy. Prawie zawsze wzywany był zespół ratownictwa medycznego. W tych interwencjach bardzo ważną rolę spełniają obserwatorzy monitoringu miejskiego, gdyż przy niskich temperaturach leżącym na ziemi grozi śmierć z wychłodzenia organizmu.

Ponadto:

do czasu przybycia służb ratunkowych zabezpieczyli 76 miejsc zdarzeń,
operatorzy monitoringu miejskiego przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej 7 911 zaobserwowanych zdarzeń wymagających interwencji. Najwięcej, bo aż 3 690 zgłoszeń, dotyczyło ścisłego centrum Poznania, rejonu KP Stare Miasto. W wyniku podjętych skutecznych interwencji policjanci zatrzymali 130 osób, sprawców czynów karalnych. Na podstawie zdjęć z listów osób poszukiwanych, operatorzy rozpoznali w przestrzeni publicznej 16 osób – wszyscy zostali zatrzymani przez patrole policji,
samodzielnie oraz wspólnie z pracownikami MOPR skontrolowali 4 475 razy miejsca przebywania bezdomnych – 32 osoby uzyskały pomoc medyczną, 64 pomoc socjalną, 824 w stanie upojenia alkoholowego przetransportowano do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, a 52 zabrano do szpitali,
za palenie tytoniu w miejscach objętych zakazem ukarali 3 237 osób, a 21 spraw przekazali do sądów.
Opisane interwencje nie wyczerpują całego katalogu działań realizowanych przez strażników. Zabezpieczenie uroczystości, imprez i zgromadzeń, współpraca z radami osiedli, pomoc obywatelom Ukrainy, działania w stanie epidemii, szeroko zakrojone działania profilaktyczne, współpraca z policją, kontrole w zakresie handlu i usług, czy coroczne sprawdzanie widoczności numerów porządkowych posesji i oświetlenia miasta, to szereg zadań wykonywanych w codziennej służbie.

SM/PD

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz