Ponad 322 tys. zł na zimowe utrzymanie zieleni


Niezależnie od ostrości zimy konieczne bywa przeciwdziałanie jej skutkom, czyli śliskości i oblodzeniu. W obu przypadkach zastosowanie znajduje sól drogowa dopuszczona prawem. To mieszanina roztworu soli i piasku (1 część soli na 4 części piasku), którą posypywane są nawierzchnie najważniejszych miejskich ulic. Niestety ma ona negatywny wpływ na zieleń w pasie drogowym.

Sól szkodzi na dwa sposoby. Pierwszy to osiadanie solnego aerozolu na pniach i gałęziach. Powstaje on poprzez rozpryskiwanie kołami jadących aut mieszaniny powstałej z soli i roztopionego śniegu lub lodu. Ponadto sól stosowana do usuwania skutków zimy wsiąka w podłoże i doprowadza do zjawiska suszy fizjologicznej (korzenie roślin nie mogą pobrać wody z gleby nawet jeśli będzie ona w podłożu). Należy przy tym podkreślić, że stosowanie soli bezpośrednio na nieodgarnięty śnieg jest zabronione.

Istotne jest, aby nie odgarniać w misy drzew i w pasy zieleni zasolonego śniegu, który doprowadzi do stopniowego obumarcia roślin. Dlatego administratorzy i wspólnoty mieszkaniowe powinny odgarniać w zieleń jedynie niezanieczyszczony śnieg, a w celu poprawy bezpieczeństwa na chodnikach stosować piasek zamiast soli.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz