Ponad 1,2 tys. poznaniaków zmarło z powodu koronawirusa


Przez cały czas trwania pandemii poznańscy lekarze z uwagą śledzili najnowsze wytyczne dotyczące walki z koronawirusem i – na ile było to możliwe – podawali swoim pacjentom najbardziej rekomendowane leki – np. remdesivir. Pomocne w terapii było też osocze ozdrowieńców, zawierające przeciwciała skierowane przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Dlatego Miasto Poznań razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa razem apelowały o jego oddawanie. Miejska akcja „Kropla dobra” dodatkowo mobilizowała do pomocy.

Apele okazały się skuteczne: Od początku pandemii do poznańskiego RCKiK zgłosiło się ok. 3700 ozdrowieńców, a ok. 3 tys. z nich oddało osocze. Wśród dawców było 1150 poznaniaków i poznanianek. Pozwoliło to na uzyskanie ok. 9500 jednostek terapeutycznych osocza od ozdrowieńców.

27 grudnia 2020 roku w całej Polsce ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni byli przede wszystkim medycy, następnie stopniowo kolejne roczniki Polaków. Obecnie ponad 226,2 tys. mieszkańców i mieszkanek Poznania przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki a ponad 89,8 tys. – dwie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz