„Pompują” dla żołnierzy z Afganistanu


Przez ostatnie 22 dni uczniowie poznańskiego Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN robili po 22 pompki po to, by uczcić pamięć polskich żołnierzy, którzy walczyli w Afganistanie. A także po to, by przypomnieć o nich światu.

 

– Akcja ma zasięg międzynarodowy – mówi Beata Marciniak. – Kiedy Wioletta Lenarczyk, nauczycielka, przeczytała o niej w internecie i opowiedziała uczniom na lekcji, to już następnego dnia boisko zapełniło się chętnymi do „pompowania”. Dlaczego? Bo nasza szkoła prowadzi klasy mundurowe, w których uczy się młodzież całym sercem oddana Polsce, Poznaniowi, innym ludziom.

Uczniowie, jak dodaje, uczą się w szkole nie tylko przyszłego zawodu policjanta, żołnierza czy strażaka, ale też służby drugiemu człowiekowi.

– Jeśli nasi żołnierze ginęli czy tracili zdrowie w Afganistanie i robili to na wezwanie naszego kraju, to jak ja mogę nie brać udziału w takiej akcji – dziwi się Leopold, uczeń ZSM. – Dla mnie taka akcja ma głęboki sens. Przypominamy ludziom o tym, że byłym żołnierzom należy się wsparcie. Mówimy też – jesteśmy z wami!

Akcja jest jedną z wielu, w których uczniowie ZSM okazują swoje serce innym. Biorą udział w zbieraniu pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomagają Caritasowi w organizowanym co roku festynie z okazji Dnia Dziecka, czy Fundacji Żurawink w jej festynach.

– My ich wychowujemy w duchu wartości patriotycznych, narodowych, ale też w duchu empatii i zaangażowania w akcje charytatywne – mówi Małgorzata Nawojczyk, dyrektor ZSM im. KEN.

W ciągu miesiąca do szkolnego wolontariatu zgłosiło się 210 uczniów. Dominika, uczennica pierwszej klasy policyjnej pomagała w hospicjum już w gimnazjum. – Przecież tam nie chodzi tylko o to, że ludzie umierają, ale o to, że przez większość czasu są sami. Jak mogłam z nimi pobyć przez  kilka godzin w tygodniu, to dlaczego nie?

Agnieszka z kolei udzielała się na rzecz osób niepełnosprawnych.

– Opiekowałam się dziećmi w czasie festynów, zawodów sportowych, bawiliśmy się razem – wspomina. – Tutaj też chcę działać w wolontariacie. Na terenie szkoły funkcjonuje Spółdzielnia Uczniowska Vzór. To, co zarobi, przeznaczane jest na potrzebujących uczniów. To wszystko uczy nas jednego – że nie żyjemy tylko dla siebie.

Jedną z inicjatyw, do których włączyła się szkoła jest Kartka dla Powstańca. Uczniowie wypisują kartki dla uczestników Powstania Warszawskiego, które potem Poczta Polska bezpłatnie im wysyła.

– Uczniowie dziękują za udział w Powstaniu, życzą zdrowia, zaznaczają, że wciąż wspominają… – mówi ksiądz Krystian Gramza z ZSM im. KEN. – Gdy „pompowanie” naszych uczniów się skończy, będziemy zbierać pieniądze wśród nauczyciel, które potem przekażemy na rzecz byłych żołnierzy z Afganistanu. Żeby mogli leczyć depresję, żeby wracali do zdrowia psychicznego i fizycznego jak najszybciej i po prostu dlatego, żeby wiedzieli, że ktoś o nich pamięta – dodaje ksiądz.

Źródło: poznan.pl/A. Miedziejko/WO

Zdjęcia: poznan.pl

Dodaj komentarz