„Polski Owidiusz nad Wartą urodzony…”


…tak o poecie Klemensie Janickim napisał w Kronice Miasta Poznania profesor Ignacy Lewandowski. W poniedziałek, o godzinie 12, z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu, przy współpracy UWI Inwestycje S.A., na skwerze u zbiegu ulic Masztalarskiej, 23 Lutego i Rynkowej odsłonięty zostanie pomnik poety.

pomnika Klemensa Janickiego

Klemens Janicki to jeden z najświetniejszych, jak nie najświetniejszy, polski poeta języka łacińskiego doby wczesnego renesansu. Wzorował się na poetach rzymskich. Do perfekcji opanował technikę poetycką. By przede wszystkim lirykiem, ale tworzył również liczne epigramy. Miał świadomość, że jako poeta jest rozdawcą sławy. Nowością okazał się silnie zaznaczający się w jego twórczości ton osobisty. Nikt wcześniej nie pisał tyle o sobie, o swoim otoczeniu, nikt nie poświęcił tyle miejsca dumie i godności poety. Niewątpliwie zasługą Janickiego jest wprowadzenie elegii do literatury polskiej.
Twórczość literacka, a zwłaszcza poetycka, na poznańskim gruncie rodziła się w bólach. Dlatego ze wszech miar na upamiętnienie zasługuje poeta, bez którego obraz naszego miasta nie byłby pełen.

Urodzony w 1516 roku we wsi Januszkowo na Kujawiach Klemens Janicki uczęszczał do szkół gnieźnieńskich i poznańskich. Wykształcony w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, w 1536 roku został sekretarzem arcybiskupa gnieźnieńskiego Andrzeja Krzyckiego. Dalsze życie związał z Krakowem, gdzie na swój dwór przyjął go wojewoda krakowski Piotr Kmita, którego mecenat ułatwił poecie wyjazd na studia do Padwy (1538-1540). W 1540 roku otrzymał dyplom doktora filozofii Uniwersytetu Padewskiego, zaś od papieża Pawła III – laur poetycki jako poeta laureatus.

– Trudno dziś sobie wyobrazić Stary Rynek bez trzech charakterystycznych fontann: Apolla, Neptuna i Marsa – mówi prezes UWI Inwestycje Jacek Cenkiel. – To efekt współpracy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu oraz UWI Inwestycje S.A. Przybliżają one klimat renesansowego Poznania, wzbogacają przestrzeń publiczną, a co najważniejsze, zostały zaakceptowane i polubione przez mieszkańców. Liczymy, że podobne funkcje będzie spełniał i podobnie zostanie przyjęty kolejny efekt naszej współpracy – pomnik Klemensa Janickiego. Ten wybitny poeta epoki renesansu, członek elity intelektualnej skupionej wokół dworu królewskiego, dziś niestety staje się powoli poetą zapomnianym. Innym wybitnym tamtego czasu także grozi niepamięć. Dlatego też pomnik jest tylko pierwszym z programu opracowanego przez poprzedniego prezesa Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu Pana Andrzeja Kaszubkiewicza, którego celem jest upamiętnienie takich wybitnych postaci z poznańskiego „Złotego Wieku”, jak kompozytor Wacław z Szamotuł i lekarz Józef Struś. Jesteśmy poznańskim deweloperem, dlatego zależy nam na upamiętnianiu w publicznej przestrzeni wybitnych postaci z historii naszego miasta. Nasz wkład w to dzieło to sfinansowanie w większej części kosztów powstania pomnika Klemensa Janickiego tym bardziej, że do tej pory ten wybitny poeta nie został w taki sposób uhonorowany. Będzie to jego pierwszy pomnik z prawdziwego zdarzenia. Cieszymy się, że mogliśmy w tym przedsięwzięciu partycypować.

Klemensowi Janickiemu poświęcony jest obelisk w miejscu jego urodzenia  w Januszkowie, wzniesiony w 1952 roku przez lokalną społeczność pałucką z napisem:  „Klemensowi Janickiemu (1516-1543) synowi chłopa z Januszkowa utalentowanemu poecie polskiemu w roku 1952 ten pomnik wystawiło społeczeństwo powiatu żnińskiego”. Jego imię noszą ulice w Żninie,  Poznaniu,  Krakowie,  Wrocławiu,  Bydgoszczy,  Inowrocławiu,  Kcyni i Lesznie. Na gmachu Akademii Lubrańskiego w Poznaniu jest tablica pamiątkowa poświęcona poecie. W poznańskim Zamku organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Wierszy o Laur Klemensa Janickiego.

Od poniedziałku 21 grudnia 2015 roku Klemens Janicki – niesłusznie zapomniany nieco poeta – będzie miał w Poznaniu swój pomnik.

 

1 komentarz

  1. basia pisze:

    W Januszkowie czyli w miejscu urodzenia poety jest również szkoła podstawowa, która nosi imię Klemensa Janickiego.

Dodaj komentarz