Polisa na życie to nie tylko produkt dla młodych


Zakres wiekowy w ubezpieczeniach życiowych, podobnie jak zakres ochrony, jest obecnie bardzo szeroki. Ubezpieczonym można być od samych narodzin aż po późną starość. Zmieniają się oczywiście warunki przystąpienia, sumy ubezpieczenia czy wysokość składki.

Polisa na życie jest powszechnie kojarzona z produktem mającym zapewnić ochronę finansową na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Wiadomym jest, że im młodszy ubezpieczony, tym niższą zapłaci składkę – w pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że wprost proporcjonalną do wystąpienia ryzyka wypadku, choroby czy zabiegu operacyjnego, nie wykluczając śmierci.

W jakim wieku można mieć ubezpieczenie?

Jeśli wybierzemy polisę posagową dla dziecka, ubezpieczonym może być już noworodek od samych narodzin aż do 18. roku życia czy dłużej – nawet do ukończenia edukacji wyższej. Wtedy jednak ubezpieczającym jest osoba pełnoletnia, czyli rodzic, opiekun lub tzw. fundator, czyli osoba spokrewniona lub dowolna osoba, która deklaruje na umowie regularne wpłacanie składek na rzecz ubezpieczonego dziecka.

W wieku późniejszym ubezpieczamy się już sami. Teoretycznie wykupienie polisy na życie jest możliwe od momentu osiągnięcia pełnoletniości, jednak mało kto decyduje się w tym okresie życia na indywidualną polisę. Powody są przynajmniej trzy:

  • brak stałych dochodów pozwalających opłacić składkę, choć dla takiej osoby jest ona bardzo niska i wynosi, uśredniając zakres ochrony, do 50 zł miesięcznie,
  • dobry stan zdrowia, przez co jedynym rozsądnym motywem zakupu plisa jest zapewnienie najbliższym środków w razie własnej śmierci, ale mało który młody człowiek myśli o korzyściach z ubezpieczenia w podobnych kategoriach,
  • inne zabezpieczenie finansowe, np. ucząc się czy studiując podlegamy ubezpieczeniu państwowemu, dopiero po tym okresie warto poważnie pomyśleć o polisie indywidualnej czy z firmy, w której zostajemy zatrudnieni.

Mając 30 czy 40 lat czujemy się nadal młodzi i oddalamy od siebie możliwość wypadku czy przedwczesnej śmierci, choć jeszcze w tym momencie mamy szanse na zakup polisy na życie z niską składką, co zależy oczywiście od aktualnego stanu zdrowia i historii chorobowej. Wtedy też warto rozglądać się za możliwościami finansowej ochrony, ponieważ z reguły posiadamy już rodzinę, więc np. utrata zdolności do pracy na skutek wypadku odbiłaby się negatywnie na kondycji finansowej całego gospodarstwa domowego.

Polisy na życie zarówno ochronne, jak i oszczędnościowe czy inwestycyjne możemy przeglądać na stworzonych portalach tematycznych. Także osoby w wieku podeszłym ubezpieczenia na życie z www.ubezpieczeniazyciowe.pl mogą traktować jako produkty przeznaczone dla nich samych. Obecnie coraz więcej Towarzystw Ubezpieczeniowych tworzy polisy dla osób powyżej 75 lat, a właśnie to jest górna granica w polisach na życie.

Ubezpieczenie dla seniora

Jeszcze przed kilkoma laty starsi klienci Towarzystw Ubezpieczeniowych byli odprawiani z kwitkiem. Agenci twierdzili zgodnie, że ryzyko wystąpienia poważnego zachorowania, operacji czy zgonu jest zbyt duże, więc wypłata świadczenia dla takich klientów z czasem stanie się dla działalności ubezpieczyciela transakcją nieopłacalną.

Obecnie ubezpieczenie na życie dla emeryta na www.ubezpieczeniazyciowe.pl to produkt powszechny na równi z innymi ofertami polis na życie. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych elementach takiego ubezpieczenia:

  • niższej sumie ubezpieczenia niż w polisach dla osób w przedziale wieku 18-70,
  • innej skali wyłączeń odpowiedzialności,
  • wyższej składce miesięcznej.

Różnic jest jeszcze kilka, ale te wymienione są najbardziej istotne. Z kolei w niektórych ofertach możemy znaleźć zapis o bezterminowym trwaniu umowy. Co to oznacza? Ubezpieczony w podeszłym wieku zapewnia swojej rodzinie środki potrzebne na pokrycie kosztów związanych np. z pochówkiem lub innymi wydatkami.

To, jaką kwotę otrzymają nasi najbliżsi, zależy od wysokości sumy ubezpieczenia i wysokości wpłacanej składki. Może się też zdarzyć, że celem polisy dla seniora będzie tylko i wyłącznie świadczenie pogrzebowe – wówczas ubezpieczyciel nie wymaga badań lekarskich oraz wypłaca pieniądze z polisy relatywnie mniejsze niż w klasycznej polisie na życie.

Dodaj komentarz