Pojedynek o indeks Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM rozpoczęty


Pierwsza Ogólnopolska Olimpiada Pedagogiczna – ruszyła. Organizatorem jest Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu  im. bł. Piątki Poznańskiej. Praca z młodzieżą, edukacja i jej wychowanie jest celem wychowawców salezjańskich, stąd pomysł na konkurs, skierowany szczególnie do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, w którym oprócz wiedzy i umiejętności można zdobyć indeks najlepszego wydziału pedagogicznego w Polsce.  

Celem olimpiady jest uświadomienie młodzieży jak ważny jest proces edukacji, wychowania, wspierania w rozwoju i udzielania pomocy ludziom w różnym wieku, jak ważna jest obecność oraz zwyczajne zrozumienie.

Warto od samego początku rozwijać umiejętność niesienia pomocy człowiekowi na różnych etapach życia, bo każdy z nas tej pomocy może potrzebować. Wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, poznanie przyczyny zachowania i zrozumienie sytuacji, w której znalazła się druga osoba, dopiero w pełni pozwala na stworzenie i zastosowanie strategii pomocy – mówi Kinga Jama, pomysłodawczyni Olimpiady – wicedyrektor i pedagog Zespołu Szkół Salezjańskich w Poznaniu.

Zawody składają się z trzech etapów. Pierwszy z nich, już dziś. Punktualnie o godzinie 9:00, młodzież z wielu regionów Polski, poznała tematy eseju pedagogicznego, który ma ich przybliżyć do finału. W pierwszym etapie, uczestnicy prowadzeni twórczością wybitnych pedagogów (Teresy Radlińskiej, Zygmunta Baumana, Janusza Korczaka czy Aleksandra Kamińskiego), zmierzyli się z esejem pedagogicznym. W swojej pracy próbowali zastanowić się nad kształtem współczesnej pedagogiki, ideałami czy osobowością nauczyciela w dzisiejszym świecie.

Drugi etap, w marcu. Tu zadaniem będzie przygotowanie indywidualnego przypadku osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji. Diagnoza problemu, charakterystyka środowiska, przygotowanie planu pomocy, to tylko niektóre aspekty postawione przed młodymi pedagogami. Trzeci etap, to rozmowa ze specjalistami Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w skład którego wchodzą autorki tematów i zagadnień poszczególnych etapów Olimpiady: prof. dr hab. Kinga Kuszak, dr hab. Agata Matysiak-Błaszczyk, dr Katarzyna Sadowska, dr Lucyna Myszka-Strychalska oraz dr Anna Mazurowska. Jak mówią autorki chcemy zachęcić młodzież do podejmowania działań na rzecz osób z najbliższego otoczenia. Zależy nam, aby młodzi ludzie dostrzegali, że praca pedagoga jest pracą z drugim człowiekiem w różnym wieku. Chcemy zainspirować do refleksji nad tym, czego potrzebują inni ludzie, w czym możemy im pomóc oraz jak wspierać ich w trudnościach?

Finał Olimpiady w czerwcu, wtedy też poznamy laureatów. Olimpiada objęta jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Dziekana Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM prof. zw. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej.

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj.

www.facebook.com/naszglospoznanski/

Dodaj komentarz