Pogrzeb prof. Lecha Trzeciakowskiego w sobotę na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan


W sobotę, 14 stycznia, odbędzie się pogrzeb zmarłego kilka dni temu prof. Lecha Trzeciakowskiego. Wybitny poznański historyk i humanista spocznie na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Świętego Wojciecha.


Pożegnanie profesora Lecha Trzeciakowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, rozpocznie się o godzinie 13.00 mszą św. w Klasztorze Karmelitów Bosych na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu. Stamtąd, około godziny 14, uczestnicy ceremonii pogrzebowej przejdą w kondukcie żałobnym na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Profesora pożegnają prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prof. Andrzej Lesicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz prof. dr hab. Przemysław Matusik, zastępca dyrektora Instytutu Historii UAM.

Prof. Lech Trzeciakowski zmarł 7 stycznia 2017 roku w wieku 86 lat. Był jednym z najwybitniejszych poznańskich historyków i humanistów. Poznaniak, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przez wiele lat kierował Zakładem Historii Kultury i Zakładem Historii Polski na tej uczelni. Bibliografia książek, których był autorem, współautorem lub redaktorem obejmuje przeszło 300 pozycji wydanych w Polsce i za granicą. Drugie tyle to artykuły. Jako wybitny specjalista był zapraszany z wykładami do California State University at Hayward, University of Florida Gainesville, Yale University. Pracował też na University of Western Onrtario w Kanadzie, Universität Bielefeld w Niemczech Meiji University w Japonii. Był uczestnikiem wielu kongresów międzynarodowych, zapraszano go z cyklami wykładów do uczelni na wszystkich kontynentach.

Do jego zainteresowań naukowych należały dzieje Niemiec i Polski ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski i Poznania. Upowszechniał wiedzę o mieście poprzez wydawnictwa takie jak: „W dawnym Poznaniu”, „W dziewiętnastowiecznym Poznaniu”, „Pod pruskim zaborem”. Po wznowieniu w latach 90. XX w. „Kroniki Miasta Poznania” był stałym członkiem jej redakcji. Zasiadał w Kapitule Nagrody Naukowej Miasta Poznania.

Za swoje zasługi nie tylko dla świata nauki został uhonorowany ważnymi odznaczeniami i nagrodami m.in.: Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, Nagrodą Herdera, czy Nagrodą Naukową Miasta Poznania, którą otrzymał wraz z Jerzym Topolskim. W 2011 roku przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania.

źródło www.poznan.pl / Joanna Żabierek/biuro prasowe

1 komentarz

Dodaj komentarz