Podziękowania dla bohaterów Czerwca’56


Wiązanki ułożono także pod tablicą Petera Mansfelda, 18-latka, który został skazany na śmierć po Powstaniu Węgierskim. W październiku 1956 r. w Budapeszcie manifestanci wyszli na ulicę, aby wyrazić poparcie dla dokonujących się wtedy w Polsce przemian politycznych i sprzeciwić się radzieckiej dominacji. Węgierska rewolta została krwawo stłumiona przez wojska sowieckie.

– Polska i Węgry. W 1956 wzruszający symbol solidarności w potrzebie oraz braterstwa w przeżywanym losie. Tak jak Węgrzy dla Polaków wówczas, tak dzisiaj Polacy otworzyli swoje serca dla Ukraińców. W naturalny, ludzki sposób chcemy okazać nasze ciepłe emocje wobec cierpiącego, sąsiedniego narodu. Współczucie, solidarność, przyjaźń, pomocna dłoń – zaznaczał – zastępca prezydenta Poznania. – Jest jeszcze jeden aspekt, wokół którego jednoczymy się z Ukrainkami i Ukraińcami. To zakorzenione w naszych duszach umiłowanie wolności. Warto zwrócić na to uwagę w dniach, kiedy wspominamy bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 roku – pierwszego, wolnościowego zrywu wśród narodów Europy, uciśnionych przez sowiecki reżim. Wolność, której pragnienie zostało krwawo spacyfikowane na ulicach naszego miasta, jest częścią poznańskiej tożsamości. Poznanianki i Poznaniacy są także w tym pragnieniu solidarni z Ukrainą.

Kulminacja obchodów Poznańskiego Czerwca ’56 odbędzie się we wtorek, 28 czerwca. Szczegółowy program jest dostępny na stronie poznan.pl RB

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz