Podziękowania dla bohaterów Czerwca’56


Głos zabrała również młodzież z Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca „56, która przygotowała na tę uroczystość program wokalno-liryczny. Wykonali m.in. utwór Jana Pietrzaka „Taki kraj” oraz „Było nas tysiące” ze słowami lokalnego poety, Sergiusza Myszograja. Piosenkę wraz z teledyskiem, który miał premierę rok temu można zobaczyć na kanale Youtube.

Uczestnicy spotkania przeszli pod tablicę upamiętniającą Romka Strzałkowskiego – 13-latka, który zginął w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956, by następnie stać się symbolem poznańskiego buntu przeciw komunistycznym władzom.

– Znamy cenę bycia wolnym człowiekiem. Życia w wolnym kraju. Cenę samostanowienia i niepodległości. Cenę suwerenności. Cenę demokracji i przynależności do cywilizacji Zachodniego Świata. Cenę uwolnienia od opresyjnej autokracji. Jest ona okrutnie wysoka i – jak się okazuje dziś, patrząc za wschodnią granicę Polski – niezmienna od pokoleń. Romek Strzałkowski, Peter Mansfeld ale także bezimienne groby dzieci z Buczy nam o tym przypominają – wskazywał Bartosz Guss pod tablicą przy ul. Romka Strzałkowskiego.

Na rogu ul. Romka Strzałkowskiego i Dąbrowskiego uczennice Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Romka Strzałkowskiego zaprezentowały program artystyczny recytując wiersz Adama Asnyka „Miejcie nadzieję” i „Który skrzywdziłeś” Czesława Miłosza oraz grając na skrzypcach kompozycję Julesa Masseneta „Medytacje”.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz