Podwójny rocznik w szkołach: rekrutacja uzupełniająca


– Razem poradziliśmy sobie z wyzwaniem, jakim był podwójny rocznik, ale nabór problemu nie kończy. Młodzi ludzie, którzy dostaną się w tym roku do szkół średnich oraz ich starsi koledzy i koleżanki przez najbliższe 4-5 lat będą odczuwali skutki zaistniałej sytuacji. Niedogodności będą się wiązały z grafikiem zajęć, infrastrukturą oraz wyzwaniami kadrowymi. Dyrektorzy wszystkich typów placówek oświatowych muszą znaleźć dla podwójnego rocznika nauczycieli specjalistów. Do tego dochodzą koszty finansowe. W Poznaniu, tylko w ciągu ostatnich czterech miesiący tego roku, wydamy dodatkowe 20 mln zł. Przyszły rok to wzrost w wydatków oświatowych o przeszło 100 mln zł, a już słyszymy zapowiedzi, że dużym miastom będzie obcinana subwencja oświatowa – tłumaczy Mariusz Wiśniewski.

Problemów, związanych m.in. z nauką w systemie zmianowym i brakiem nauczycieli obawiają się też dyrektorzy poznańskich szkół.

– Szkoły będą przepełnione przez najbliższe 4-5 lat. Mamy też kłopoty z zatrudnieniem potrzebnej liczby nauczycieli, przede wszystkim zawodowców, których na rynku pracy brakuje. Zauważamy też problem z uczniami po szkole podstawowej, którzy rozpoczęli naukę o rok wcześniej i chcieliby uczyć się w szkołach branżowych. Okazuje się, że ci młodzi ludzie nie mogą skorzystać z możliwości, jakie daje dualna forma nauki, bo kodeks pracy blokuje możliwość zatrudnienia ich jako młodocianych pracowników – wyjaśnia Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych.

– Ruch pomiędzy szkołami nie zakończy się wraz z końcem sierpnia. Niektórzy uczniowie będą poszukiwać miejsca dla siebie jeszcze w pierwszych tygodniach września, gdy powinniśmy się już solidnie brać się do nauki – dodaje Marek Kordus – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4.

Teraz kandydaci, którzy dostali się do wybranej szkoły, muszą potwierdzić, że chcą w niej kontynuować naukę. Mają na to czas do 29 sierpnia. 30 sierpnia (o godz. 13) komisje rekrutacyjne podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

29 sierpnia będzie wiadomo, ilu kandydatów potwierdziło wolę przyjęcia do szkoły oraz gdzie pozostały jeszcze wolne miejsca. Te pozostaną w dyspozycji dyrektorów szkół. To oni, na podstawie liczby zdobytych punktów, będą przyjmować uczniów, którzy nie znaleźli jeszcze miejsca w szkole. Podanie o przyjęcie należy więc złożyć w konkretnej szkole. AJ

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz