Podwójny rocznik w szkołach: rekrutacja uzupełniająca


– Tak, jak w przypadku innych skutków reformy oświaty, przygotowanie miejsc dla podwójnego rocznika spadło na barki samorządów. Pomimo braku wsparcia finansowego i organizacyjnego rządu, zrobiliśmy, co w naszej mocy, by zapewnić uczniom wystarczającą liczbę miejsc w szkołach średnich- mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Niestety, wielu uczniów nie dostanie się do wybranego liceum lub technikum – mimo że ciężko pracowali i osiągnęli dobre wyniki w nauce. To dramat młodych ludzi, który pokazuje, jak nieudolna była wprowadzona przez rząd reforma oświaty.

W pierwszym naborze do poznańskich szkół złożono aż 17 833 wniosków. Do wybranych placówek zakwalifikowało się 14 381  uczniów. Chęć nauki w danej szkole potwierdziło 87 proc. z nich (12 495), dlatego część zajętych w pierwszym naborze miejsc automatycznie się „odblokowała”.

Na 26 lipca, czyli dzień rozpoczęcia drugiego naboru, Miasto Poznań przygotowało 3864 miejsc we wszystkich typach szkół: 1 204 w liceach ogólnokształcących, 1 369 w technikach oraz 1 291 w branżowych szkołach I stopnia.

Rekrutacja uzupełniająca trwała do 30 lipca. Ogółem do poznańskich szkół złożono 2 890 wniosków, z czego zakwalifikowano 2 465 kandydatów (1 148 do liceów, 1005 do techników, 312 do szkół branżowych). Do żadnej z wybranych placówek nie zakwalifikowało się 425 uczniów (263 do liceów ogólnokształcących, 137 do techników, 25 do szkół branżowych). Nadal pozostała jednak liczba 1 186 wolnych miejsc: 69 w liceach ogólnokształcących, 261 w technikach oraz 856 w branżowych szkołach I stopnia.

– Powyższe dane pokazują, że miasto Poznań stanęło na wysokości zadania. Oferta miejsc organizacyjnych dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz jej dotychczasowa aktualizacja była odpowiednia do potrzeb uczniów – zauważa Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz