Podróżnicze zakończenie lata w Muzeum A. Fiedlera


Zapraszamy na  podróżnicze zakończenie lata w Muzeum A. Fiedlera, przy ul. Słowackiego 1 w  Puszczykowie. Patronat sprawuje Nasz Głos Poznański.

Sahara syberia_web

23.08. godz. 18:00 WSZYSTKIE ZIARNA PIASKU. Niesamowite opowieści Bartka Sabeli o Saharze Zachodniej.

25.08. godz. 18:00 Magiczna podróż na SYBERIĘ z charyzmatycznym Romualdem Koperskim.

28.08. godz. 11:00 Podróż do wnętrza filiżanki herbaty – warsztaty z parzenia herbaty z Agatą Ożarowską

Wstęp wolny – należy zarezerwować wejściówki mailowo, liczba miejsc ograniczona –  kontakt@fundacja-fiedlerow.pl .

Poniżej więcej szczegółow:

„Wszystkie Ziarna Piasku” Sahara Zachodnia
Sahara Zachodnia, ostatnia afrykańska kolonia i – jak mawiają sami Saharyjczycy – największe więzienie świata. Szesnaście lat wojny między partyzantami Frontu POLISARIO a wojskami marokańskimi i dwadzieścia pięć lat negocjacji nie przyniosły rozwiązania konfliktu. W jego wyniku połowa rdzennej ludności uciekła do Algierii i mieszka w obozach uchodźców. Druga żyje pod brutalną marokańską okupacją. Dzieli ich zbudowany przez Marokańczyków „mur wstydu” – fortyfikacja wojskowa, od której większy jest jedynie Wielki Mur Chiński. Tymczasem organizacje międzynarodowe, powołane by bronić pokoju na świecie, zdają się cierpieć na ciężki przypadek hipokryzji i przewlekłej niemocy.
Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiún, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: „Nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk”. Musiał kłamać, by przedostać się przez granicę, a ukrywając się przed marokańską policją, obserwował, jak wygląda życie w okupowanym mieście. Pojechał również na drugą stronę muru, na Terytoria Wyzwolone kontrolowane przez partyzantów walczącego o niepodległość POLISARIO. I do Algierii, gdzie przez wiele tygodni mieszkał w obozach dla saharyjskich uchodźców – jedynym w swym rodzaju w pełni zorganizowanym państwie na wygnaniu.
SYBERIA
Romuald Koperski – polski podróżnik, pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Autor kilku książek: („Pojedynek z Syberia” „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, Syberia Zimowa Odyseja, „Ocean Niespokojny” ), wystaw fotograficznych i wielu publikacji oświeconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.
Prowadzi Fundację działalnością dobroczynną m.in. na rzecz rodaków zamieszkujących Syberię, a także działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego na Wschodzie. Fundacja którą kieruje, organizuje m.in. wakacje dla polskich dzieci z Syberii oraz akcję „Okulary da Syberii” i wiele innych. Zapraszamy!

Dodaj komentarz