Podpisano umowę na przebudowę Placu Kolegiackiego (wizualizacje)


Głównym elementem identyfikującym miejsce będzie Zegar Historii symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali, którego poszczególne części pokażą kolejne fazy rozwoju i upadku Kolegiaty. Zegar Historii stojący w centralnym miejscu placu z jednej strony będzie spinał przestrzeń, a z drugiej – będzie ją symbolicznie dzielił na część rekreacyjną z fontanną, wysoką zielenią, miejscami do odpoczynku oraz część historyczno-edukacyjną.

Przestrzeń została zaprojektowana tak, by zaprosić na nią restauratorów z ogródkami gastronomicznymi. Zamiast głogów i akacji na placu pojawią się platany klonolistne i krzewy. Plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Mozaikowa nawierzchnia z granitowej kostki będzie odpowiednio wyprofilowana, antypoślizgowa i nastrojowo podświetlona.

We współpracy z naukowcami

Proces rewaloryzacji  placu od początku realizowany był w ścisłej współpracy z mieszkańcami,  przedsiębiorcami, liderami społeczności lokalnych, specjalistami z różnych dziedzin oraz stowarzyszeniami miejskimi. Opinie zbierane na etapie wstępnym pozwoliły na przygotowanie wytycznych konkursowych a sam konkurs na rewaloryzację Placu Kolegiackiego rozstrzygnięty został w sierpniu 2016r. Autorem zwycięskiej koncepcji jest pracownia architektoniczna Urbantech – Krzysztof Urbaniak.

Kilka miesięcy przed rozstrzygnięciem konkursu na plac weszli archeolodzy. Podczas prowadzonych od kwietnia 2016 roku badań, naukowcy z Instytutu Archeologii odnaleźli tysiące zabytków a także ponad tysiąc pochówków osób, które spoczęły w kryptach kolegiaty i na okolicznych cmentarzach.  Odnalezione zabytki to m.in. monety, naczynia liturgiczne i przedmioty codziennego użytku. Odnaleziono także mury dawnej kolegiaty, pozostałości ciągów komunikacyjnych prowadzących do jednej z bram kościoła oraz fragment posadzki świątyni. Część bezcennych zabytków wyeksponowana zostanie w wyniesionych w posadzce przeszkleniach.

Źródło: poznan.pl

Zdjęcia: UM Poznań

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz