Podpisano umowę na przebudowę Placu Kolegiackiego (wizualizacje)


– Przestrzeń Placu Kolegiackiego zyska nową jakość. Na placu przybędzie zieleni, pojawi się fontanna, mała architektura, a także przestrzeń do wydarzeń kulturalnych i jarmarków. W porównaniu do Starego Rynku będzie to miejsce bardziej kameralne, gdzie można usiąść, wypić kawę albo posłuchać plenerowego koncertu. Zależy nam też na wydobyciu potencjału historycznego tego miejsca poprzez ekspozycję reliktów dawnej Kolegiaty Św. Marii Magdaleny, odkrytych przez archeologów UAM – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Plac z Zegarem Historii

Plac Kolegiacki po zakończeniu inwestycji będzie przestrzenią o zupełnie nowym wymiarze. Zmieni się na nim wszystko prócz kształtu narzuconego przez historyczny układ urbanistyczny. Stanie się placem publicznym i strefą ruchu pieszego. Znikną bariery, które obecnie dzielą tę przestrzeń na kilka części. Znikną także parkujące dziś samochody, dla których przeznaczono wybudowany parking przy ul. „Za Bramką” (wjazd od ul. Wszystkich Świętych). Układ komunikacyjny w postaci drogi zostanie zachowany jedynie po południowej części placu, a reszta przestrzeni dostępna będzie dla pieszych bez ograniczeń.

Jezdnia prowadząca od ul. Wodnej przez ul. Z Bramką do ul. Wszystkich Świętych będzie jednokierunkowa. Po południowej stronie placu wydzielono zatokę postojową dla kierowców podwożących pasażerów w okolice placu. Zapewniony zostanie także dojazd do Urzędu Miasta Poznania a w okolicy Placu  znajdą się stojaki rowerowe oraz  miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.

Jezdnię od reszty przestrzeni oddzieli fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony. Podświetlone zostaną również fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa, a dobrą widoczność w całej przestrzeni zapewnią minimalistyczne słupy oświetleniowe.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz