30 mln dofinansowania odnowy płyty Starego Rynku


Rynek w półtora roku

Rozpoczęcie prac ma nastąpić po zakończeniu rewaloryzacji placu Kolegiackiego. Na czas przebudowy Starego Rynku to właśnie to miejsce ma przejąć część jego funkcji społecznych i kulturalnych. Po przebudowie Stary Rynek ma pełnić głównie funkcję reprezentacyjną, z zachowaniem funkcji ogródków gastronomicznych w sezonie wiosenno-letnim.

Inwestycja będzie realizowana w trybie „Zaprojektuj i wybuduj”. Rozpisany zostanie przetarg mający na celu wybranie wykonawcy, który w pierwszej kolejności będzie miał za zadanie zaprojektowanie przestrzeni, a następnie wykona prace budowlane. Projekt jest bardzo skomplikowany m.in. ze względu na przebiegające sieci podziemne oraz relikty archeologiczne dawnej zabudowy rynkowej. Trwają rozmowy z gestorami sieci w zakresie wymiany infrastruktury podziemnej, które zakończy podpisanie stosownych uzgodnień i umów partycypacyjnych.

Prace budowlane zaczną się jesienią 2021 roku, po zakończonym sezonie ogródkowym, i potrwają do wiosny 2023 roku. Przed rozpoczęciem sezonu ogródkowego w 2023 roku cała płyta Starego Rynku będzie gotowa. Prace przygotowawcze poprzedziły analizy optymalnego trybu prowadzenia inwestycji i postanowiono o realizacji inwestycji bez jej etapowania, co skróci czas jej trwania i ograniczy niedogodności dla użytkowników Starego Rynku do jednego sezonu letniego. W czasie budowy będzie zapewniony stały dostęp do nieruchomości, restauracji i kawiarni.

Jak będzie wyglądać Rynek?

Płyta Starego Rynku zostanie wyrównana. Położona zostanie nowa nawierzchnia, której koncepcja jest w trakcie opracowania. Zakłada ona wykorzystanie nowego materiału kamiennego, w który wkomponowany zostanie materiał historyczny.

Cała powierzchnia rynku będzie równa, bez krawężników. Dzięki temu ogródki gastronomiczne będą mogły być ustawione bezpośrednio na płycie, bez konieczności budowania podestów. Wykonana zostanie nowa podbudowa nawierzchni, a także system odwodnienia i retencji wód opadowych.

Nowa nawierzchnia zostanie ułożona zarówno na płycie Starego Rynku, jak i na ulicach, które dochodzą do rynku (do ich pierwszych skrzyżowań).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz