Podczas stawiania fundamentów koniecznie trzeba wykonać izolację poziomą przeciw wilgoci


W budownictwie stale pojawiają się nowe technologie i rozwiązania. Konstrukcja nowoczesnych obiektów znacznie odbiega od budynków starszej daty. Różnice można dostrzec w wielu elementach, ale to fundamenty stanowią podstawę dla całości. Jakiekolwiek błędy czy zaniedbania na tym etapie mogą być bardzo poważne w skutkach, a przez to kosztowne do usunięcia. Wykonanie izolacji poziomej w prawidłowy sposób oszczędzi wielu potencjalnych kłopotów w przyszłości.

Wilgoć podciągana z gruntu może „wspiąć się” po ścianach nawet na wysokość 6 metrów

Praktycznie żaden materiał budowlany, służący do wznoszenia fundamentów czy ścian nie stanowi idealnie jednolitej całości. W piaskowcu, zaprawie wiążącej czy nawet cegłach występują mikroskopijne pory z naczyniami włosowatymi. To właśnie tymi drogami obecna w podłożu wilgoć przenika do wnętrza budulca – kanaliki z czasem się wypełniają, a „poziom cząsteczek wody” podnosi się do góry. Fachowo zrobiona izolacja pozioma fundamentów tworzy blokadę, która skutecznie zatrzymuje „marsz” wilgoci przez kapilary. Jak wygląda takie odtworzone uszczelnienie? Specjaliści z firmy Hydrobloker tłumaczą, że należy wykonać specjalne odwierty, które w następnym kroku zostaną wypełnione specjalnym preparatem iniekcyjnym. Otwory mają zazwyczaj 2,2 centymetra średnicy i sięgają około 5 cm wewnątrz murów, pod kątem nachylenia wynoszącym około 30 stopni.

Szczelna izolacja pozioma fundamentów wydatnie zwiększa wytrzymałość murów

Substancje wprowadzane do struktury łączą się betonem. Tak powstałe związki nie są rozpuszczane przez wodę – w rezultacie powstaje nieprzepuszczalna blokada, zapobiegająca podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci z gruntu. Eksperci Hydrobloker zwracają uwagę, że zabieg można wykonywać bez względu na poziom zawilgocenia oraz zasolenia fundamentów. Korzyści związanych z izolacją poziomą jest znacznie więcej. Warto zwrócić uwagę choćby na koszty eksploatacji, związane choćby z ogrzewaniem budynku. Izolacja przeciwwilgociowa pomaga zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń, co pozwoli na wydatne obniżenie rachunków. Efekty utrzymują się nawet przez kilkadziesiąt lat, a ponowne odtworzenie izolacji stanowi relatywnie niewielki wydatek. Właściwie zaizolowane fundamenty są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, a zatrzymanie wilgoci zapobiega problemom z rozwojem pleśni na ścianach oraz stęchlizną w powietrzu.

Dodaj komentarz