Poczuj się bezpiecznie w cyfrowym świecie!


Coraz trudniej wyobrazić nam sobie codzienne funkcjonowanie bez dostępu do narzędzi cyfrowych. Wysyłanie maili, obsługa kont płatniczych online czy spotkania za pomocą platform cyfrowych to dziś codzienność dla wielu z nas. Korzystanie z dobrodziejstw cyfryzacji nie zawsze jest jednak proste, intuicyjne i bezpieczne. Dlatego właśnie ruszają szkolenia w ramach projektu „Aktywni Obywatele w Cyfrowym Świecie”, które pomogą w pokonywaniu cyfrowych przeszkód.

Poczuj się bezpiecznie w cyfrowym świecie!

„Od wielu lat prowadzimy kursy cyfryzacji, więc doskonale wiemy, z czym borykają się osoby do nas przychodzące” – mówi Dominika Flaczyk, prezeska Fundacji Partycypacji Społecznej, która organizuje szkolenia. „Dlatego właśnie podzieliliśmy nasz kurs na kilka ścieżek edukacyjnych, by odpowiedzieć na różne potrzeby”.

Uczestnicy i uczestniczki mogą wybierać wśród dwóch komponentów: jeden dotyczy podnoszenia kompetencji cyfrowych, drugi uczy korzystania z profilu zaufanego i publicznych e-usług. W ramach podnoszenie kompetencji przyszli kursanci i kursantki mają do wyboru następujące ścieżki:

– rodzic w internecie – wsparcie dla rodziców w bezpiecznym korzystaniu z sieci przez dzieci.

– moje finanse i transakcje w sieci – zarządzanie finansami online, bankowość elektroniczna.

– ja w mediach społecznościowych – efektywne i bezpieczne korzystanie z social media.

– rolnik w sieci – cyfrowe narzędzia wspierające rolników.

– mój biznes w sieci – prowadzenie działalności gospodarczej online.

– e-zdrowie – dostęp do usług medycznych i informacji zdrowotnych online.

e-bezpieczeństwo – ochrona danych i bezpieczne korzystanie z internetu.

ścieżka wyrównawcza – dla osób bez podstawowych umiejętności cyfrowych (obsługa komputera, e-mail, aplikacje biurowe, bezpieczeństwo online).

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się kurs dla rodziców, który ma na celu wyposażenie w niezbędne narzędzia ułatwiające sprawdzanie, co w sieci robi dziecko.

„Chyba każdy rodzic zadaje sobie pytania „co robi moje dziecko w sieci i czy jest bezpieczne”. Chcemy wesprzeć rodziców i pokazać im zarówno zagrożenia, jak i narzędzia, które pomogą dzieciom w bezpiecznym korzystaniu z zasobów internetu” – zapewnia Maria Tandeck z Fundacji.

Wybierając drugi komponent kursanci uczyć będą się jak zakładać i używać Profilu Zaufanego, w jaki sposób korzystać z platform takich jak ePUAP, pacjent.gov.pl czy innych.

„Wiemy, że dużo nie tylko starszych osób ma problem w załatwianiu spraw za pośrednictwem platform urzędów, takich jak na przykład ZUS. Chcemy, by bez niepotrzebnego stresu nauczyły się z nich korzystać, bo to po prostu niezwykle ułatwia życie ” – dodaje Dominika Flaczyk.

aktywni obywatele w cyfrowym świecie

W szkoleniach mogą wziąć udział osoby dorosłe z województwa wielkopolskiego i opolskiego. Każde trwa 16 godzin i rozłożone jest na cztery spotkania, które odbywać się będą w szkołach, bibliotekach czy domach kultury. Zajęcia dostosowane będą do potrzeb uczestników – będzie można wziąć w nich udział w weekendy lub popołudniami. Ci najbardziej pilni, którzy ukończą kurs z 80% frekwencją, dostaną certyfikat potwierdzający zdobyte kompetencje cyfrowe. Kursy potrwają do końca marca tego roku.

Więcej informacji oraz dokumenty rekrutacyjne znaleźć można na stronie internetowej projektu: www.fundacja-spoleczna.pl oraz pod numer telefonu 61 6621160.

Projekt realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia odporności KPO

Dodaj komentarz