Początki firmy Hewlett-Packard


Hewlett-Packard to jedna z tych marek, których nikomu, kto miał styczność z komputerami, nie trzeba przedstawiać. Choć pierwszym skojarzeniem, jakie zwykle się pojawia, gdy słyszymy jej nazwę, są naturalnie drukarki – nie jest to wcale jedyny obszar, na którym działa firma. Sprzęt do drukowania nie był też pierwszym typem urządzeń, z jakich zasłynęła. Jakie były początki tego światowego giganta?

Dawno temu w Ameryce

Firmę Hewlett-Packard założyło dwóch kolegów z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. Był rok 1939 – początek stycznia. Pierwsze prace koncepcyjne i eksperymenty dwóch młodych inżynierów-elektryków prowadziło w niewielkiej, nieogrzewanej szopie, gdzie poza narzędziami i stołem warsztatowym nie było wiele więcej. Początki marki Hewlett-Packard były więc raczej skromne.

Pierwszy sukces

Pierwszym sukcesem dwóch kolegów było stworzenie oscylatora, który służył do mierzenia częstotliwości dźwięku. Innowacją, która pozwoliła na znaczne obniżenie kosztów urządzenia, było zastosowanie żarówki jako rezystora. Osiem sztuk tego wynalazku nabyło studio Walta Disneya, które przygotowywało się akurat do swojego pierwszego pełnometrażowego filmu. Wyzwaniem była odpowiednia jakość dźwięku. Oscylator Hewlett-Packard pomógł rozwiązać ten problem.

Czasy wojny

Kolejnym silnym impulsem do rozwoju przedsiębiorstwa dwóch inżynierów była II Wojna Światowa. Potrzeby armii stworzyły duży popyt na ambitne i innowacyjne prace koncepcyjne. HP współpracuje ściśle z wojskiem amerykańskim. Produkuje sprzęt oraz potrzebne technologie (m.in. bardzo wydajne i czułe sonary i radary, czy też urządzenia dla awiacji). W tym czasie firma również zaczyna się zajmować wykorzystaniem mikrofal w swoich patentach.

Pierwszy komputer

Magazyn „Wired” uznał HP za twórcę pierwszego komputera osobistego na świecie – w 1968 r. powstał model Hewlett-Packard 9100A. Oficjalnie nazywał się kalkulatorem biurkowym, jednak był prototypem dzisiejszych pecetów.

Początki drukarek

W 1984 roku HP wprowadza na rynek drukarki laserowe (wykorzystujące toner) oraz atramentowe (wykorzystujące specjalny tusz do drukarek HP). Często pojawiają się one wraz ze skanerami – co daje początek urządzeniom wielofunkcyjnym. Korporacja do dziś utrzymuje wiodącą pozycję na rynku produkcji sprzętu drukującego oraz szeregu niezbędnych akcesoriów. HP nie spoczęło na laurach i wciąż pracuje nad udoskonaleniem swojej technologii druku. Pojawiają się coraz bardziej wydajne rozwiązania, takie jak choćby druk CISS czy możliwość samodzielnego uzupełnienia tuszu z większego pojemnika.

Kontrowersje wokół cen oryginalnego tuszu do drukarek HP

Często można zetknąć się z opiniami, że ceny tuszu do drukarek HP są nieco zbyt wygórowane. W rzeczywistości jednak wynika to przede wszystkim z faktu, że ten producent jest bardzo wymagający wobec swoich dostawców. Do produkcji wyrobu, jakim jest tusz do drukarek HP używane są najlepsze pigmenty oraz inne potrzebne surowce. Gwarantuje to optymalne efekty pracy sprzętu oraz pierwszorzędny wygląd wydrukowanego dokumentu. Nie każdy może sobie pozwolić na oryginalny tusz do drukarki HP. Odpowiedzią na potrzeby konsumentów jest dynamicznie rozwijający się rynek zamienników. Są to w pełni kompatybilne wkłady drukujące, jednak pochodzą od innych producentów. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze, nadal jednak pozwala zachować dobrą jakość wydruku, o ile kupimy je w sklepie, który specjalizuje się w tego rodzaju asortymencie.

Obecnie HP utrzymuje wiodącą pozycję na rynku szeroko pojętej elektroniki. Droga od niewielkiej szopy, lub też garażu (który uzyskał status zabytku) do światowej potęgi, która należy do najlepiej rozpoznawalnych globalnie marek – była wymagająca. Jednak upór, pomysłowość i wiara w sukces stworzyły podłoże, na którym rozwinęła się jedna z najważniejszych firm, tworzących Dolinę Krzemową.

 

Dodaj komentarz