Przejazd pociągiem na trasie Berlin-Poznań-Warszawa trwa ok. pięciu godzin. Bilety można będzie zarezerwować za pośrednictwem Deutsche Bahn lub PKP Intercity.
Poznańskie instytucje miały duży udział w tworzeniu programu artystycznego. We wtorek i środę, 11 i 12 lutego lutego, Grzegorz Wierus, dyrygent z Teatru Wielkiego, przeprowadzi warsztaty „Tutaj każdy ma głos”. W czwartek i piątek (13 i 14 lutego) pasażerowie pociągu będą mogli spędzić wieczór z gwiazdami Teatru Muzycznego i doświadczyć „Magii musicalu”. W sobotę i niedzielę (16 i 16 lutego) przedstawiciele Muzeum Rogalowego przybliżą wszystkim historię tego poznańskiego przysmaku, a Ania Babrakowska i Emil Nowak z Jeżyckiego Centrum Kultury zagrają wyjątkowy koncert.
– Każdy element programu jest efektem współpracy, za którą bardzo dziękuję wielu instytucjom – mówi Ewa Stróżczyńska-Wille, kuratorka programu kulturalnego „Pociągu do kultury”. – Naszym mottem jest hasło „Miasta poruszają”. Poznań, Berlin i Warszawa poruszają nas, są też bardzo dynamiczne, pełne życia, zmieniają się.
Siłą miast jest sieć europejskich połączeń, a zaangażowanie obywatelskie to ważna siła napędowa przewodniej idei Unii Europejskiej: „Zjednoczona w różnorodności”. Pociąg do kultury, który będzie jeździł z Berlina przez Poznań do Warszawy wpisuje się w ten kontekst. Programy artystyczne, realizowane podczas podróży, mają łączyć nie tylko ludzi kultury i sztuki, ale także tworzyć wyjątkową przestrzeń dialogu i wymiany myśli.