Pobiedziska: dyrektorki szkoły dumne z uczniów i nauczycieli


O wielkim sukcesie uczniów Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku z jego dyrektorami Hanną Sosińską i Barbarą Majchrowicz rozmawia Ireneusz Antkowiak.

Jak pani przyjęła sukces uczniów i nauczycieli w międzynarodowym konkursie badawczym?

Jako dyrektor szkoły jestem dumna z takich nauczycieli i uczniów. Wierzę, że ten sukces i dalsze stawianie na innowacyjne metody nauczania spowoduje, że szkoła będzie budowała swoją markę i będzie atrakcyjna dla uczniów nie tylko z gminy Pobiedziska, ale także sąsiednich miejscowości.

– A nie jest atrakcyjna?

– Szkoła, jak wiele innych, z różnych powodów miała swoje lepsze i gorsze chwile. Działa 20 lat, co jest już sporym doświadczeniem. Wiele placówek w ostatnich latach przeżywało trudne chwile z powodów demograficznych. O atrakcyjności szkoły powinny świadczyć wyniki, a tymi możemy się pochwalić. Jednak w ubiegłym roku nie udało się utworzyć nowej klasy.

– Jest pani dyrektorem od roku? Jakie działania zostały podjęte, aby do szkoły średniej w Letnisku chcieli przychodzić absolwenci gimnazjów?

– Obejmując placówkę rok temu postawiłam sobie jako najważniejszy cel utworzenie klasy pierwszej w nowym roku szkolnym 2017/18. Postanowiliśmy zacząć od siebie, czyli jako kadra pedagogiczna poddaliśmy się ocenie, którą na podstawie ankiet przeprowadzili uczniowie i rodzice. Powołaliśmy zespół promocji szkoły i przede wszystkim stworzyliśmy ciekawą ofertę edukacyjną. Oprócz istniejącego profilu mundurowego powstanie nowy – fitness i dietetyka.

– Co wynika z ankiet?

– Poddawanie się ocenom nigdy nie jest komfortowe, ale w przypadku, gdy chce się coś poprawić jest niezwykle pomocne. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy panel z rodzicami. Wszystko po to, aby szkoła mogła optymalnie funkcjonować. Mamy bardzo ciekawy materiał. Wielu nauczycieli zostało bardzo docenionych, są też osoby spośród nas, które będą musiały zmienić swoje metody pracy i budować lepsze relacje z uczniami. Efekty są pozytywne, co wpływa nie tylko na dobrą atmosferę w pracy, ale przede wszystkim bardzo poprawia wizerunek.

– Skąd wniosek, że poprawia się wizerunek?

– Po kilku miesiącach pracy i szczerych analizach oraz działaniach promocyjnych zaprosiliśmy uczniów z gimnazjów gminy Pobiedziska i gmin sąsiednich. Liczba uczniów zainteresowana nauką w naszej szkole napawa optymizmem. Chcemy przekonać uczniów, aby nasza szkoła była pierwszym wyborem. Duże zainteresowanie wywołuje profil fitness i dietetyka. Społeczeństwo zmienia swoje nawyki, chce żyć zdrowiej, aktywniej, bardziej świadomie, w związku z tym zakładamy, że rynek pracy będzie potrzebował takie osoby. Poza tym uczniowie, którzy będą mieli inny pomysł na życie zawodowe wyniosą wiedzę dla siebie, co też jest bardzo ważne. Poza tym chcemy ożywić profil mundurowy. Z nacisku na aspekty prawne, chcemy położyć nacisk na aspekty praktyczne, takie jak zajęcia w terenie, na strzelnicy.

– Czym jeszcze chcecie przekonywać uczniów?

– Będziemy stawiali na bardzo praktyczne podejście do edukacji. Priorytetem będzie informatyka, robotyka, wiedza z zakresu sprzedaży internetowej, przedsiębiorczości.

Uczniowie na profilu dietetycznym nie tylko będą uczyli się o zdrowym żywieniu, ale będą potrafili założyć swoją stronę internetową. Muszą też, jak w większości zawodów, nauczyć się sprzedaży. To umiejętność, na której oparty jest dzisiaj każdy biznes.

Postawimy też jeszcze większy nacisk na języki obce. Myślimy o stworzeniu nowej pracowni językowej.

– Co z przygotowaniem uczniów do funkcjonowania w gospodarce innowacyjnej?

– Innowacyjności chcemy uczyć poprzez aktywne uczestnictwo w konkursach i międzynarodowych projektach edukacyjnych realizowanych przez kontakt z rówieśnikami, ale również poprzez webinary, tak jak to miało miejsce z Edu-Arctic.

– Co jeszcze udało się w ciągu tego roku?

– Sukcesem jest odbudowanie zaufania ze strony rodziców do szkoły i dobra współpraca ze środowiskiem lokalnym. Bez względu na różne problemy nasza młodzież dobrze zdaje egzaminy maturalne. Rozpoczęliśmy zmiany w wielu obszarach życia szkoły i mamy nadzieję, że nowy dyrektor szkoły od 1 września będzie te zmiany kontynuował. Może liczyć na nasze wsparcie.

– Jak szkoła przygotowuje się do reformy?

– Reforma jest szansą i wyzwaniem. Jeśli szkoła dalej będzie budowała dobrą markę i wizerunek ma szansę się rozwijać. Będziemy dalej zespołem szkół, musimy stawiać na innowacyjnych nauczycieli i otwierać się na świat.

– Jak ma zatem wyglądać szkoła w przyszłości?

Naszym celem jest nowoczesne kształcenie, reagowanie na potrzeby rynku. Chcemy też uczyć stawiając bardziej na współpracę niż rywalizację. Będziemy starali się także rozwijać wolontariat i dbać o  potrzeby kulturalne. Zależy nam, aby nasi uczniowie byli dobrymi i nowocześnie myślącymi ludźmi.

– Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.
Ireneusz Antkowiak

Czytaj także:

Wielki sukces uczniów z Pobiedzisk

Dwadzieścia lat szkoły w Pobiedziskach-Letnisku piosenką opowiedziane!

 

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

 

 

 

Dodaj komentarz