Plon niesiemy plon w… województwie


Sześć tysięcy gości i kilkanaście godzin zabawy, tak będą wyglądały tegoroczne Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie w Ostrowie Wielkopolskim. Dożynki przypadają w roku 125 – lecia istnienia powiatu ostrowskiego.

 

W programie m.in. o godz. 11.00 otwarcie Wystawy Rolniczej. O godz. 13.00 na stadionie KS Stal przy ul. Kusocińskiego odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Stanisława Napierały, Ordynariusza Diecezji Kaliskiej. Na godzinę 14.30 zaplanowano wystawę wieńców dożynkowych, a o godz. 15.00 – uroczysty obrzęd dożynkowy. W Parku Miejskim p godz. 16.30 rozpocznie się program artystyczny. Gwiazdą Dożynek będzie Kayah z Zespołem, która wystąpi o godz. 20

– Lokalizacja uroczystości w Ostrowie Wielkopolskim wynika z tego, że uznajemy miasto i powiat za bardzo dobrego partnera do współpracy. Chcemy, aby wszyscy uczestnicy znaleźli tu dobre warunki do świętowania – podkreślał Marszałek Marek Woźniak, który – wraz z Biskupem Kaliskim oraz samorządami Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego jest organizatorem dożynek.

Dla dożynkowych gości przygotowanych zostanie kilka parkingów na prawie 1700 miejsc. Przygotowane zostaną także parkingi buforowe na ponad 2 tysięce dodatkowych aut. Organizatorzy spodziewają się 6000 gości.

Wystawa Rolnicza odbędzie się na terenach wystawienniczych zaaranżowanych wzdłuż Alei Powstańców Wielkopolskich, która na ten czas stanie się wystawowym deptakiem, a po obu jej stronach na terenie Parku Miejskiego oraz wokół budynków Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego zlokalizowane zostaną branżowe sektory wystawiennicze. Organizatorzy przygotowali prawie 4-hektarowy teren, na którym rozplanowano 8000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. W jednym z sektorów nazwanym Aleją Smaków znajdą się stoiska z tradycyjnymi, regionalnymi wielkopolskimi produktami masarskimi, mleczarskimi i piekarniczymi. W ramach wystawy zorganizowanych zostanie 8 sektorów, w których oprócz wspomnianej Alei Smaków znajdą się stoiska z rękodzielnictwem i wyrobami z wikliny, prezentacje firm paszowych, nasiennych, instytucji działających w obszarze rolnictwa, związków producentów rolnych i instytucji ubezpieczeniowych oraz stoiska ogrodnicze. Centralne miejsce wystawy zajmie ekspozycja nowoczesnych maszyn rolniczych, na której odbywać się będą pokazy rolnicze z udziałem publiczności. W ramach ekspozycji nie zabraknie ekologicznych odmian roślin, promowane też będą urządzenia do produkcji energii odnawialnej.

Na terenie wystawy można będzie uzyskać informację na temat programów unijnych, aktualnej oferty sprzedawców maszyn, nowych odmian roślin, nawozów i pasz. Będzie też można odwiedzić stoiska instytucji samorządowych i agencji rządowych działających na rzecz rolnictwa i w jego otoczeniu. Nie zabraknie prezentacji związków hodowców i producentów rolnych oraz gospodarstw agroturystycznych z terenu powiatu ostrowskiego. Zwiedzajmy będą mogli uzyskać informacje o programach związanych z pozyskiwaniem środków unijnych, kursach, szkoleniach oraz nowatorskich rozwiązaniach technologicznych z zakresu ekologii i oszczędzania energii.

Z myślą o najmłodszych zwiedzających przygotowana zostanie wystawa dawnego sprzętu rolniczego oraz wystawa starych pojazdów strażackich i sikawek konnych, a także wystawa trofeów łowieckich.

Wejście na tereny wystawowe zdobić będą wspaniałe bramy dożynkowe, a zwiedzających witać będą zespoły folklorystyczne przygrywające skoczną muzykę na ludową nutę. Eksponowane będą dekoracje dożynkowe wykonane w ramach ogłoszonego z okazji wystawy konkursu na najładniejszą dekorację dożynkową. Konkurs ma na celu kultywowanie ludowej tradycji, promocję walorów wsi polskiej i ludowej twórczości artystycznej. Podczas wystawy rozstrzygnięty zostanie również konkurs na najlepsze stoisko.

Starostami Dożynek będą Danuta Perz, prowadząca z mężem gospodarstwo w Topoli Wielkiej w gminie Przygodzice oraz Tadeusza Zatylny, gospodarujący z rodziną w Zamościu, gmina Sieroszewice.

.

Dodaj komentarz