Plik JPK_v7 – 4 kroki do rozliczenia się z fiskusem


Jednolity plik kontrolny (plik JPK) wprowadzono w roku 2016. Ma on na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Na początku obowiązywał jedynie w dużych firmach, jednak od dwóch lat jest on obowiązkowy dla wszystkich. Zmiana w ordynacji podatkowej nałożyła dodatkowe obowiązki zarówno na przedsiębiorców, jak i na organy podatkowe. Czy jednak jest to rozwiązanie korzystne dla podatników, czy wręcz przeciwnie?

  1. Jednolity plik kontrolny – co to jest?
  2. Plik JPK_v7
  3. Plik JPK_v7 – nowe obowiązki przedsiębiorcy
  4. Do kiedy składać plik JPK_v7?

Jednolity plik kontrolny – co to jest?

Zmiany w ordynacji podatkowej, a konkretnie artykuł 193a nakłada na przedsiębiorcę obowiązek prowadzenie ksiąg i dokumentów księgowych w formie elektronicznej, w formacie umożliwiającym jego odczytanie i kontrolę przez odpowiednie organy. Może to być popularny program z pakietu Office, mogą również specjalne programy, dedykowane do prowadzenia księgowości. Plik JPK dzieli się na dwie części – wysyłaną co miesiąc ewidencję zakupów i sprzedaży VAT (tak zwany plik JPK_VAT) oraz zestawienie ksiąg rachunkowych, faktur, księgę przychodów i rozchodów (lub ewidencję przychodów) dostępną na żądanie organów uprawnionych. Każda ze struktur ma jednakową budowę i składa się z trzech części – nagłówka, pozwalającego na identyfikację firmy oraz zawirającego datę utworzenia jednolitego pliku kontrolnego, sekcji merytorycznej, zawierającej wszystkie informacje związane z działalnością gospodarczą, oraz sekcji kontrolnej.

Plik JPK_v7

Jeszcze do czerwca tego roku przedsiębiorca składał do organów podatkowych obowiązkowy plik JPK oraz dodatkowo deklarację VAT-7 (miesięczną) lub VAT-7K (kwartalną). Od lipca deklaracje te zostają zastąpione przez plik JPK_V7, czyli jednolity plik kontrolny z deklaracją. Nowy plik będzie składał się z dwóch części – ewidencyjnej, zawierającej szczegóły kupna i sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) oraz obowiązkowe informacje , a także części deklaracyjnej, zawierającej obliczenia należnego podatku VAT

Plik JPK_v7 – nowe obowiązki przedsiębiorcy

Ze względu na nieco inną strukturę pliku JPK_VAT przedsiębiorcy zobligowani zostali do zastosowania nowych oznaczeń. Dzielą się one na trzy grupy. Kody sprzedawanych towarów i usług (GTU) należy przypisać do niektórych typów przedmiotów czy usług wykonywanych przez podmiot prowadzący działalność. Kody procedur transakcji – w przypadku transakcji szczególnych, jak na przykład sprzedaż wysyłkowa czy usługi turystyczne opodatkowane na zasadzie VAT marża, wpisuje się w odpowiednie pole symbol, dotyczący danej transakcji. Kody typów dokumentów – stosowane są tylko w przypadku, gdy zachodzi konieczność ich umieszczenia w pliku JPK_v7.

Do kiedy składać plik JPK_v7?

Część ewidencyjna pliku JPK_v7, niezależnie od częstotliwości rozliczania się przedsiębiorcy, powinna trafiać do organów podatkowych co miesiąc, część deklaracyjna natomiast zgodnie z częstotliwością rozliczania VAT, czyli co miesiąc lub raz na kwartał. Plik należy przesłać do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym, przy czym jeżeli jest to weekend lub święto, terminem ostatecznym jest następny dzień roboczy. Plik JPK_v7 podatnik będzie mógł podpisać nie tylko, jak dotychczas, za pomocą podpisu kwalifikowanego czy profilu zaufanego, ale także przy pomocy danych autoryzujących (kwota przychodu i rozchodu). Ta ostatnia opcja dostępna jest dopiero od lipca roku 2020. Prawidłowość dostarczenia pliku do Ministerstwa Finansów można potwierdzić, pobierając plik UPO, czyli Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. Plik taki trafi na dysk podatnika w dwóch wersjach – w formacie PDF i XML.

Dodaj komentarz