„Polacy z werwą”: trójka nominowanych z Poznania


Aż trójka nominowanych w II edycji Plebiscytu „Polacy z werwą” związanych jest z Poznaniem. Do 7 września internauci mogą oddawać głosy na nominowanych do tego tytułu. Zwycięzca otrzyma wyjątkową nagrodę – grant w wysokości 50 tys. zł na dalszy rozwój zawodowy.

 

 

„Polacy z werwą” to pierwszy plebiscyt, który nagradza i promuje młodych Polaków w siedmiu najważniejszych dla rozwoju Polski dziedzinach: Nauka, Medycyna, Ochrona środowiska, Design i architektura, Innowacje w biznesie, Kultura i Sport. Celem akcji jest pokazanie młodych, wybitnie uzdolnionych ludzi, którzy tworzą rozwiązania i projekty przyczyniające się do budowy nowoczesnej Polski. Siedem kategorii, mechanizm wyboru laureatów oraz nagroda finansowa przeznaczona na dalszy rozwój wyróżniają Plebiscyt „Polacy z werwą” spośród podobnych akcji. Dodatkowym wymiarem nagrody jest szeroka kampania informacyjna, dzięki której informacje o dokonaniach kandydatów Plebiscytu docierają do szerokiej opinii publicznej.

Z Poznania architekt z powołania

Hugon Kowalski to architekt, który w konkursie Archiprix International/Hunter Douglas Awards 2013 zdobył nagrodę za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie. Ukończył studia na wydziale Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2010 roku pracuje na uczelni jako asystent kierownika katedry architektury i urbanistyki. W 2010 roku na czwartym roku studiów otworzył własną pracownię – UGO architecture, którą rozwija do dziś. Laureat 24 nagród, w tym wielu międzynarodowych. Zdobywca International Design Award (2008 r. – kategoria dom, II miejsce 2009 r. – budynek użyteczności publicznej i dom jednorodzinny) Wyróżniony w konkursie na opracowanie koncepcji Placu Narutowicza w Warszawie, zdobywca nagrody im. Macieja Nowickiego w 2013 roku. Jego projekty prezentowane były na wystawach: podczas Seul Design Fair w 2011 roku, w Mediolanie podczas MadEXPO, w Bolonii podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa Ekologicznego w 2010 roku, w Cube Gallery w Manchester City podczas wystawy organizowanej przez królewskie stowarzyszenie architektów Wielkiej Brytanii w 2009 r. Swoimi projektami chce zwiększać świadomość przestrzeni, w której żyjemy, ukazuje w nich wizje co by było, gdyby… W zupełnie nowy sposób pokazuje przestrzenie, które dziś z jakiegoś są niezauważalne. Chce pobudzać do dyskusji.

W kategorii Design i architektura zespół jurorski pod przewodnictwem Tomasza Sadurskiego nominował w sumie 3 młodych, obiecujących projektantów: Hugona Kowalskiego, Natalię Paszkowską i Jana Lutyka.

Poznański entuzjazm generuje zyski, a grupa może więcej

Biznesowe ADHD ma Konrad Sierzputowski, współzałożyciel Omni3D – producenta drukarek 3D. Ideę, która wszystkim wydawała się mrzonką, przekuł w realny, działający i przede wszystkim dochodowy biznes. To pokazuje, że w biznesie nie ma żadnych granic, one są w głowie. Teraz celem firmy jest obniżenie kosztów zakupu takiego sprzętu tak, by z kosztującego dziś 6 tys. zł urządzenia każdy mógł korzystać w domu. Sierzputowski rozkręcił już pięć start-upów. Pierwszy z nich, kiedy miał 20 lat, powstał z pasji do gier. W latach 2008 – 2011 odpowiadał za Business Development Grupy Onet.pl. Niedawno powstał kolejny pomysł Sierzputowskiego – Adtify.pl – sieć reklamowa działająca na zasadzie real time bidding. Wierzy, że kiedyś nadejdzie czas, że drukarki przestrzenne będą w każdym domu.

Arkadiusz Skuza, Wojciech Radomski, Paweł Elbanowski i Marcin Szajek to założyciele iTraff Technology Sp. z o.o. – świetnie poprowadzonego start-upu opartego na rozpoznawaniu obrazów. Może posłużyć również do interaktywnych kampanii reklamowych. Dziś opracowana w iTraffie technologia recognize.im sprzedawana jest pośrednio przez agencje marketingowe i domy mediowe, które stosują ją w dedykowanych aplikacjach tworzonych pod potrzeby klientów. W Polsce z technologii iTraffu korzystają Danone, Edipresse czy Vox.Kiedy słyszą od innych „to przecież niemożliwe” to ich niesamowicie napędza do dalszej walki i pokazywania, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko takie, po które nikt nie miał odwagi sięgnąć. Wyobrażają sobie świat, w którym osoby niewidome zaczynają dzięki nim widzieć.Dzięki specjalnym okularom „widzą” to, co kamera w nich zamontowana.

W kategorii Innowacje w biznesie zespół jurorski pod przewodnictwem Tomasza Sielickiego nominował: Marcina Saracena, Konrada Sierzputowskiego oraz założycieli iTraff Technology Sp. z o.o.

Głosowanie publiczne

Od 12 czerwca wszyscy Polacy mogą głosować na swoich faworytów i w ten sposób wybrać finalistów Plebiscytu – po dwóch w każdej z siedmiu kategorii. W każdej z nich można wskazać tylko jedną osobę. Głosy oddawać można poprzez stronę internetową www.polacyzwerwa.pl. Głosowanie publiczne trwać będzie do 7 września 2014 r., zaś nazwiska Laureatów Plebiscytu poznamy podczas uroczystej Gali w październiku.

Dodaj komentarz