Planujesz budowę domu? Sprawdź czym jest koncepcja domu pasywnego


Czy budynki domu pasywnego są dobrą inwestycją? Budynki te nie tylko oszczędzają pieniądze w dłuższej perspektywie, ale są też zaskakująco przystępne cenowo od samego początku.

dom pasywny

Inwestycja w wyższej jakości komponenty budowlane wymagane przez standard domu pasywnego jest łagodzona przez eliminację drogich systemów ogrzewania i chłodzenia. Dodatkowe wsparcie finansowe, coraz częściej dostępne w wielu krajach, sprawia, że budowa domu pasywnego jest jeszcze bardziej realna. Dowiedz się więcej o domach pasywnych.

Wyniki pomiarów

Pomiary przeprowadzone w 114 mieszkaniach w domu pasywnym, wykazały średnie oszczędności na poziomie około 90%. Od tego czasu wiele ukończonych domów pasywnych było monitorowanych z przekonującymi wynikami. Innymi słowy, dom pasywny to „dom o współczynniku 10”, który zużywa tylko jedną dziesiątą energii zużywanej przez przeciętne domy. Koncepcja Domu Pasywnego działa – oszczędności są realne, nie ma luki w wydajności więcej na suprofit.com

Wszechstronność

Każdy kompetentny architekt może zaprojektować dom pasywny. Łącząc poszczególne rozwiązania, każdy nowy budynek na świecie może zostać zaprojektowany tak, by osiągnąć standard domu pasywnego. Kompleksowy standard domu pasywnego jest również coraz częściej stosowany w budynkach niemieszkalnych, takich jak budynki administracyjne i szkoły.

Efektywność zwiększa komfort

Właściciele domów pasywnych nie przejmują się rosnącymi cenami energii. Domy pasywne wymagają mniej niż 15 kWh/(m²) na ogrzewanie lub chłodzenie. W miarę jak nowe budynki stają się coraz bardziej szczelne, sama wentylacja przez złącza i szczeliny nie wystarcza, by zapewnić świeże powietrze w pomieszczeniach. Otwieranie okien zgodnie z zaleceniami też nie załatwi sprawy. Świeże powietrze nie jest tylko kwestią komfortu, ale koniecznością dla zdrowego życia – jakość powietrza w pomieszczeniach (IAQ) jest głównym celem działania.

Systemy wentylacyjne są więc kluczową technologią dla wszystkich przyszłych budynków mieszkalnych i modernizowanych. Nawet jeśli systemy wentylacyjne wymagają na początku dodatkowych inwestycji, to ostatecznie pozwolą zaoszczędzić znaczne kwoty na kosztach energii, pod warunkiem, że będą to systemy o wysokiej wydajności.

Skoro do budynku i tak muszą być dostarczane duże ilości świeżego powietrza zewnętrznego, dlaczego nie wykorzystać tego powietrza do ogrzewania? – Bez dodatkowej ilości powietrza, bez recyrkulacji powietrza, bez irytującego hałasu czy przeciągów? W ten sposób system wentylacyjny opłaca się podwójnie. Ta koncepcja „ogrzewania powietrza nawiewanego” działa tylko w odpowiednio zaizolowanych budynkach – czyli w domach pasywnych. W profesjonalnym ujęciu: Transmisyjne i infiltracyjne obciążenie cieplne musi być mniejsze niż 10 W/m², aby mieć pewność, że wymagane ciepło może być dostarczone przez powietrze nawiewane. Aby upewnić się, że wszystkie te szczegóły są idealnie dopasowane, sporządza się bilans energetyczny.

Dodaj komentarz