Plac Kolegiacki – miejsce z historią


– Prace archeologiczne wydają się nie mieć końca, ale każdy dzień obfituje w nowe odkrycia. Postęp robót konstrukcyjnych budynku jest więc mocno ograniczony. Rozpoczęto układanie instalacji wewnętrznych i wykonano częściowo płytę denną budynku – wyjaśnia Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Bardzo duża liczba odkrywanych pochówków, a także fragmentów zabytkowych murów dawnej kolegiaty, wymagała ogromnego nakładu pracy ze strony archeologów i pochłonęła mnóstwo czasu. Kolizje zabytków z projektem przebudowy placu powodują wiele trudności, zwłaszcza w ukształtowaniu podziemnych pomieszczeń technicznych. Te, przygotowywane są na potrzeby umiejscowienia urządzeń niezbędnych do właściwego funkcjonowania infrastruktury placu, działania fontanny oraz klimatyzowania ekspozycji. Z uwagi, że jest to teren pod opieką konserwatorską, a jednocześnie obszar pomnika historii, wszystkie elementy architektury muszą zostać zachowane.

Na powierzchni placu w najbliższym czasie kontynuowane będą już rozpoczęte roboty związane z kanalizacją kablową oświetlenia, monitoringu i teletechniczną oraz, w miarę postępu prac archeologicznych, zakończone zostaną prace przy kanalizacji deszczowej. Rozpocznie się układanie nawierzchni z kostki w części północnej placu oraz pomiędzy ul. Za Bramką i Wodną. Dalsze prace w budynku technicznym uzależnione są od postępu aktualnie prowadzonych badań archeologicznych. Poza placem budowy przygotowywana jest do montażu rzeźba – obelisk „Zegara Historii”, który stanie w centralnej części placu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz