Piknik koronacyjny oraz ławka i mural z wizerunkiem pierwszego króla Polski


Mural to nie jedyny element, upamiętniający rocznicę 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski. W sobotę, 10 maja, w parku T. Kasserna, odbędzie się Piknik Koronacyjny. Na mieszkańców Piątkowa i innych rejonów Poznania czekają m.in. pokazy walk średniowiecznych, wybijanie monet z wizerunkiem Bolesława Chrobrego oraz muzyka na żywo. Podczas wydarzenia nastąpi także oficjalne odsłonięcie wyjątkowej ławki, na której zasiądzie nie kto inny, jak właśnie syn Mieszka I i Dobrawy. Atrakcje czekają na poznaniaków w godzinach 13-16.

Organizatorem pikniku oraz fundatorem ławeczki poświęconej pierwszemu koronowanemu władcy z dynastii piastowskiej jest Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Wiele wydarzeń z okazji jubileuszu koronacji Bolesława Chrobrego przygotowało także Miasto Poznań i podległe mu instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe.

1000-lecie złotych koron
Wystawy tematyczne, koncerty, spektakle, warsztaty, dyskusje czy widowisko plenerowe – to tylko niektóre wydarzenia, które czekają na poznaniaków i poznanianki w ciągu najbliższych miesięcy w związku z wyjątkowym jubileuszem.

W najbliższych dniach miłośnicy historii i nie tylko będą mogli wziąć udział w majówce w Bramie Poznania. Czekają tam na nich np. warsztaty i animacje dla dzieci nawiązujące do czasów pierwszych Piastów. Najmłodsi będą mogli poznać średniowieczną modę, nauczyć się podstaw kaligrafii, a nawet stworzyć własną koronę. W programie znalazły się też m.in. spacery z przewodnikiem po Ostrowie Tumskim oraz rodzinne zwiedzanie ekspozycji Bramy Poznania. Wydarzenie zwieńczy wyjątkowy koncert. Będzie można posłuchać tradycyjnej muzyki wielkopolskiej wsi w królewskiej oprawie. Rozbrzmią dudy, bębny, trąby i skrzypce, niegdyś powszechne na dworach.

Osoby, które chcą dowiedzieć się, jak działało i wyglądało państwo polskie ponad tysiąc lat temu, mogą odwiedzić Muzeum Archeologiczne. W połowie kwietnia otwarto tam wystawę „Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę”. To pierwsza odsłona projektu. W planach są kolejne ekspozycje, organizowane wspólnie z Rezerwatem Archeologicznym Genius loci oraz inne atrakcje związane z rocznicą koronacji pierwszego króla Polski, m.in. wykłady popularnonaukowe czy lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz