Pokazy walk średniowiecznych, wybijanie monet czy muzyka na żywo – to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Poznania podczas Pikniku Koronacyjnego. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 10 maja, na os. Bolesława Chrobrego oraz w sąsiednim parku T. Kasserna. Podczas imprezy nastąpi oficjalna prezentacja ławki z wizerunkiem pierwszego króla Polski. Już teraz podziwiać można natomiast mural upamiętniający rocznicę 1000-lecia jego koronacji.
– Poprzez ten projekt chcieliśmy połączyć nowoczesność z tradycją. Mural na bloku nr 18 i królewska ławka to symbole, które pokazują, że historia pierwszych Piastów wciąż żyje wśród nas – dosłownie na naszych podwórkach. Wybór ściany bloku nr 18 nie był przypadkowy – to miejsce doskonale widoczne z głównych tras komunikacyjnych Poznania – mówi Jacek Kołaczek, prezes Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Mural nawiązujący do jubileuszu 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski powstał na Piątkowie – na os. Bolesława Chrobrego, na szczytowej ścianie wieżowca nr 18. 11-piętrowy budynek widoczny jest z ulic Księcia Mieszka I i Kurpińskiego, ale też z dalszych rejonów Poznania. Dzieło nawiązuje do kolorystyki okolicznych budynków, jego górna część wtapia się w odcienie elewacji. Na muralu widnieje hasło „Tutaj się wszystko zaczęło”. Napis podkreśla fakt, że koronacja Chrobrego mogła mieć miejsce właśnie w Poznaniu, o czym świadczą liczne badania i znaleziska.
Za projektem muralu stoi zespół autorski w składzie Dorota Piechocińska, Paweł Piechnik i Dominik Dziedzina, a całość wyszła spod pędzla poznańskiej ekipy – MURALL studio.