Piesi i oświetlenie na Starym Rynku


Nowa nawierzchnia płyty rynku jest równa, co ułatwi poruszanie się np. osobom z niepełnosprawnościami. Ułożona została z wysokiej jakości granitowej kostki rzędowej. Wykorzystano pięć gatunków granitu o różnej barwie, co jest efektem poszukiwań najlepszych rozwiązań dla tak ważnego i historycznego miejsca. Poprzednia kostka podczas demontażu podlegała selekcji. Najlepszej jakości materiał został wykorzystany m.in. bezpośrednio przy zabudowaniach bloku śródrynkowego. Przestrzeń pomiędzy dawnymi kostkami została wypełniona sztywną spoiną, dzięki której eliminowane są nierówności i tym samym ryzyko blokujących się kół wózka czy też zapadających się obcasów.

Nowa zieleń w centrum

22 grudnia udostępniona została przestrzeń płyty Starego Rynku pokryta nową nawierzchnią. Prace prowadzone będą jeszcze w rejonie bloku śródrynkowego i na części ulic przylegających do płyty. Wykonawca będzie stopniowo oddawał do użytku i te przestrzenie, wraz z postępem prac.

Na Starym Rynku brakowało zieleni, co już się zmieniło. Po obu stronach Odwachu i przy Wadze Miejskiej powstały zieleńce z drzewami i niską roślinnością. Czwarta wyspa zieleni jest jeszcze w budowie, pojawi się w rejonie ul. Kurzanoga. Wkomponowane w nią zostanie rosnące tam drzewo. Ponadto na Arsenale powstanie zielona ściana.

W sumie w ramach stref zieleni na płycie rynku posadzono dziesięć nowych drzew, a jedenaste znajdzie swoje miejsce przy ul. Kurzanoga. Posadzonym drzewom towarzyszy też zieleń niska, która pojawiła się tam w ostatnim czasie. To w sumie 1158 sztuk różnego rodzaju roślin, wśród nich najwięcej jest takich gatunków jak: liriope szafirkowata, bergenia, mozga trzcinowata, trzmielina fortune’a. Wykonawca inwestycji będzie odpowiedzialny za ich pielęgnację, na którą udzielana jest także gwarancja.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz