Pies asystujący w urzędzie miasta


Przestrzeń dostępna dla wszystkich

W Poznaniu od kilku lat przestrzeń publiczna jest konsekwentnie zmieniana tak, by była ona przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami oraz o ograniczonej sprawności. Miasto wprowadziło tzw. Standardy Dostępności – czyli zbiór wytycznych, które są stosowane w planowaniu i realizowaniu nowych inwestycji lub remontów. Dzięki uniwersalnemu projektowaniu uwzględnione są potrzeby różnych grup społecznych: osób z niepełnosprawnościami, seniorów, przemieszczających się z dziećmi, z ciężkim bagażem, czy rowerzystów.

Nad dostępnością przestrzeni miejskiej czuwa Miejska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, koordynatorka ds. dostępności Urzędu Miasta Poznania oraz koordynator ds. dostępności przestrzeni publicznej zatrudniony w Zarządzie Dróg Miejskich. Wraz z pełnomocniczką prezydenta miasta ds. osób z niepełnosprawnościami opiniują koncepcje i projekty inwestycji miejskich – sprawdzają, czy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i konsultują je z projektantami.

W praktyce dzięki temu w Poznaniu z roku na rok przybywa niskich krawężników, ścieżek prowadzących i innych poziomych oznaczeń dla osób niewidomych; przy ulicach pojawiają się nowe ławki, a przy przejściach dla pieszych – kolejne urządzenia emitujące sygnały dźwiękowe.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz