Pierwszoklasiści z powiatu nie wstydzą się być widoczni


Od środy najmłodsi mieszkańcy powiatu poznańskiego będą z pewnością najlepiej widoczni na ulicach. A wszystko za sprawą kamizelek odblaskowych, które jako pierwsi przymierzyli uczniowie z podstawówek w Koziegłowach, Czerwonaku i Murowanej Goślinie. Przy zakładaniu odblaskowych elementów pierwszoklasistom asystowali m.in. Maciej Nestoruk, komendant KMP w Poznaniu oraz Jan Grabkowski, starosta poznański.

– W naszej akcji nie tylko rozdajemy elementy odblaskowe, ale również kładziemy duży nacisk na aspekt edukacyjny. Mówimy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i o tym jak się zachować w sytuacjach zagrożenia pożarem. Zależy nam na tym, aby takie spotkania były prawdziwym wydarzeniem w szkole, bo wychodzimy z założenia, że nigdy za dużo mówienia o bezpieczeństwie – powiedział Jan Grabkowski.

Prezenty bardzo podobały się wszystkim uczniom, którzy podkreślali, że będą je teraz nosić, szczególnie popołudniami, kiedy na dworze szybko zapada zmrok.

W trakcie tegorocznej, szesnastej edycji akcji „bezpieczny pierwszoklasista”, rozdanych zostało aż 4.430 kamizelek odblaskowych (w tym 200 dla opiekunów). Pierwsze odblaski trafiły do dzieci w szkołach podstawowych w Koziegłowach, Czerwonaku i Murowanej Goślinie. Łącznie akcją objętych jest 78 szkół. Spotkania z pierwszoklasistami cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i są doskonałą okazją do przypomnienia najmłodszym o bezpiecznym zachowaniu zarówno w szkole, jak i na drodze czy w domu.

– Co roku na polskich drogach ginie prawie trzy tysiące osób. To zatrważająca statystyka. Najbardziej narażeni na wypadki są najmłodsi. Dlatego uczestniczymy w takich akcjach. O zmroku kierowca nie jest w stanie zauważyć osoby idącej poboczem. Widzi ją w ostatniej chwili. Ktoś, kto ma kamizelkę jest widoczny z kilkuset metrów – opisywał Maciej Nestoruk

Tylko w tym roku wydano 64 tysiące złotych z budżetu powiatu na zakup kamizelek dla dorosłych oraz dla dzieci. Do mieszkańców powiatu trafiły też m.in.: opaski odblaskowe na nogę, szelki dla motocyklistów i biegaczy, elementy odblaskowe na rowery, lampki (przód i tył) czy dzwonki.

– Takie spotkanie to idealny moment, aby przypomnieć dzieciom, że jest coś takiego jak czujka czadu. Dzięki takim urządzeniom możemy czuć się bezpiecznie w domu. Informujemy dzieci, że mając taką czujkę czadu w domu, za niewielkie pieniądze można ocalić życie i mienie – dodał Jacek Michalak.

W ciągu minionych lat 56.800 elementów odblaskowych rozdanych zostało wśród  najmłodszych uczestników ruchu drogowego i osób dorosłych na terenie powiatu poznańskiego. Akcja prowadzona jest przez Starostwo Powiatowe, Komendę Miejską Policji i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

 

 

Dodaj komentarz