Pierwsze wielkie podsumowanie Karty Rodziny Dużej w Poznaniu


Prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz radny Marek Sternalski wraz z przedstawicielami realizatorów i partnerów programu Poznań PRO Rodzina przedstawili podsumowanie działania Karty Rodziny Dużej rok po przyjęciu uchwały w tej sprawie.

Ryszard Grobelny: „Poznańska Karta Rodziny Dużej to doskonała promocja dużych rodzin”.

Monika Ławrynowicz z Związku Rodzin Dużych 3+: „Powołana Rada Rodziny Dużej ma ustalić warunki dla nowych partnerów programu, bo chcemy by było ich jak najwięcej”.

Pierwsze spotkanie Rady na początku grudnia.

Dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń Magdalena Pietrusik-Adamska: „Chcemy zorganizować badania satysfakcji klientów, by wiedzieć jakie usługi na karcie cieszą się największą popularnością i co w niej zmienić, by była jeszcze lepsza.”

Przez 8 miesięcy działania KRD udało się pozyskać 74 partnerów, w tym 14 miejskich i 60 biznesowych. Według danych Poznańskiego Centrum Świadczeń (stan na 21.11.2013r) liczba złożonych wniosków wynosi 2040, co oznacza 9815 wyrobionych kart (wniosków obecnie rozpatrywanych: 64). Obecnie na wydanie kart oczekuje się maksymalnie do 7 dni, ale są również przypadki wydawania karty z dnia na dzień.

Realizatorami Programu są: Fundacja „Głos dla Życia”, Związek Dużych Rodzin 3 +, Urząd Miasta Poznania oraz Poznańskie Centrum Świadczeń.

Program „Poznań PRO Rodzina”, pełna nazwa to „Poznań PRO Rodzina – promocja, rozwój i ochrona rodzin wielodzietnych w Poznaniu”, został przyjęty przez Radę Miasta Poznania dnia 6 listopada 2012 roku uchwałą Nr XL/597/VI/2012. Jak czytamy w uchwale, władze miasta Poznania uznają za priorytetowe działania na rzecz poznańskich rodzin wychowujących dzieci, szczególnie większą ich ilość. Wprowadzany jest on również mając na uwadze wysiłek, jaki rodziny wielodzietne wkładają w wychowanie następnych pokoleń mieszkańców Miasta.

Program zakłada m.in. działania w obszarach edukacji, kultury, sportu, gospodarki komunalnej, ochrony zdrowia oraz promocji i budowy marki rodzin wielodzietnych.

Główne cele Programu to:
1. Tworzenie dobrych warunków dla życia i rozwoju rodziny wielodzietnej
2. Promowanie modelu i marki rodziny wielodzietnej
3. Tworzenie przyjaznej przestrzeni dla rodzin z dziećmi w działaniach Miasta
4. Wyrównywanie szans rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych i przeciwdziałanie jej wykluczeniu

Uchwała powołuje również nowe narzędzia wspierające realizację Programu, są nimi:
a) Rada Rodziny Dużej
b) Pełnomocnik ds. Rodzin wielodzietnych
c) Karta Rodziny Dużej
d) corocznie organizowanie Poznańskiego Tygodnia Rodziny.

W ramach Programu prowadzona jest kampania społeczna pod nazwą „Rodzina wielodzietna – dobry wybór!”. Kampania prowadzona jest w mediach przez spoty reklamowe i audycje, a także w przestrzeni publicznej Miasta Poznania poprzez plakaty i ulotki informacyjne. Istotną częścią kampanii jest wyróżnianie miejsc przyjaznych rodzinie, które przyłączyły się do Programu. Miejsca te oznakowane są naklejkami „Tu honorujemy Kartę Rodziny Dużej”. Kampania społeczna „Rodzina Wielodzietna – dobry wybór” skierowana jest zarówno do rodzin wielodzietnych, jak również do różnego rodzaju instytucji usługowych, firm i osób, które mogą stać się partnerami Programu poprzez przygotowanie specjalnej oferty dla rodzin wielodzietnych.

Strona Karty Rodziny Dużej: http://www.poznan.pl/mim/main/karta-rodziny-duzej,p,24588.html

Dodaj komentarz